Obchod s duší a tradicí.

Obchod s duší a tradicí. | zdroj: ohsoromanov.tumblr.com


Luxusní potraviny Eliseevskij přežily desetiletí. Dodnes si v nich můžete nakoupit

TÉMATA: rusko

user-avatar

Simona Knotková

18. 07. 2017 | 12:00

Na čísle 14 v moskevské Tverské ulici dodnes najdete potraviny Eliseevskij. Podnik otevřený na začátku 20. století je živoucí relikvií tradičního moskevského obchodu.

Obchod byl slavnostně otevřen v roce 1901 petrohradským rodákem Grigorym Eliseevem. Díky sortimentu s exotickým ovocem, vínem z dovozu či vybranými sýry se brzy stal oblíbeným u moskevské smetánky. Základem pro prodejce bylo zákazníkům nabídnout rozmanitou sortu potravin v té nejvyšší kvalitě. Po Velké říjnové revoluce a znárodnění soukromých majetků ale Eliseev o svůj podnik přišel.

Odstěhoval se do Francie a obchod byl přejmenován na Gastronom №1. Stále se snažil nabízet luxusní zboží, které se jinde nedalo sehnat. Ve 30. letech byl například jediným místem v SSSR, na němž jste mohli sehnat ananasy. Okázalá výzdoba interiéru připomínala návštěvníkům zašlou slávu Moskvy. Za války byl Eliseevskij také distributorem zboží pro městské autority.

Celkové rekonstrukce se obchod dočkal v roce 2004. Z jeho kouzla však nic nezmizelo a dodnes upomíná na tradiční moskevské obchody.

témata

user-avatar

Simona Knotková

18. 07. 2017 | 12:00

Zavří­t reklamu