válkaČeskoslovenskoobjevy

Lupič, rváč a terorista: Tohle je Stalin na policejní fotce z roku 1911

Lupič, rváč a terorista: Tohle je Stalin na policejní fotce z roku 1911
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Vzácný snímek pochází z roku 1911, kdy carská tajná policie Ochranka už poněkolikáté zatkla jistého Josifa Vissarionoviče Džugašviliho, známého pod přezdívkou Stalin. Koho by tenkrát napadlo, že tento lupič, rváč a terorista bude jednou řídit sovětské impérium.

chalkon 18. října 2016

Od přelomu let 1900/1901 byl Stalin veden policií jako nebezpečný levicový radikál. Již tehdy prosazoval „co možná nejkrvavější“ boj, který měl dle něho přinést nejrychlejší a nejlepší řešení. Od roku 1901 do roku 1911 byl Stalin sedmkrát zatčen, do vyhnanství byl poslán šestkrát, pětkrát z něho uprchl. Navíc byl obviněn z terorismu a loupeže. S cílem zaopatřit sobě i straně finanční prostředky, zorganizoval přepadení transportu peněz do Tbiliské banky. Výsledkem bylo nejen velké množství peněz, ale také zhruba 50 mrtvých (většinou kolemjdoucích). Díky relativní shovívavosti carského režimu vůči svým politickům protivníkům však Stalin skončil maximálně tak na Sibiři, odkud pokaždé utekl. Z téhle slabosti si vzal později poučení a své oponenty nechal rovnou střílet.

Stalin nebyl nijak zvlášť hezký, přestože se to o něm tradovalo. Měřil jen 160 centimetrů a tvář měl věčně poďobanou od akné. Měl bídné řečnické schopnosti, ale pracoval na jejich zlepšení s mentorem. Nebyl ani závratně inteligentní, ale měl vynikající paměť a byl disciplinovaný. Uměl také velmi dobře podvádět a lhát. Zřejmě právě tyto vlastnosti z něj nakonec udělaly pána Sovětského svazu a východní Evropy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu