Podle Marshecka se jedná o 30 000 let starý lunární kalendář pravěkých lidí.

Podle Marshecka se jedná o 30 000 let starý lunární kalendář pravěkých lidí. | zdroj: ancientpages.com


Lunární kalendáře vyráběli možná lidé už v pravěku

TÉMATA: pravěk | archeologie | astronomie

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 12. 2019 | 09:00

Na první pohled to vypadalo jako kus kosti. Při bližším prozkoumání se ale zjistilo, že jde o lidský výtvor, který je starý nejméně 30 000 let. Podle některých vědců jde o pravěký lunární kalendář.

Lidé byli už od pravěku posedlí sledováním hvězdné oblohy. Už lidé v neolitu měli své znalosti o Slunci, Měsíci a planetách nebo asteroidech. Kdy lidé přesně začali studovat objekty na obloze, se dá těžko určit. Pokud se ale podíváme do Evropy, zjistíme něco opravdu zajímavého. První paleolitické umělecké předměty pocházejí z období zhruba 30 000 let před naším letopočtem.

Patří mezi ně i nástěnné malby ve francouzské jeskyni La Grotte Chauvet-Pont-d’Arc. Jsou ukázkou nejen pravěkého umění, ale mají také hlubší významy, které se archeologové snaží rozluštit. Právě při studiu symbolů v této jeskyni si archeologové uvědomili, že tehdejší lidé se také velmi zajímali o astronomii. Americký archeolog Alexander Marshack byl jedním z prvních, kteří si tento fakt uvědomili a blíže se na něj zaměřili.

Pustil se do podrobného studia předmětů, které byly v jeskyni nalezeny. Šlo o předměty z kostí, které byly pokryty malými dírkami nebo body. Marshack se domníval, že jde o lunární kalendář. Není to jediná interpretace těchto bodů, ale je jednou z možných. Body podle všeho zaznamenávají hierarchizované a strukturované informace a pode Marshacka jde o kalendář.

Nejvíce pozornosti bylo věnováno kosti, kterou našel Abri Blanchard. Ten se domníval, že na kosti je pomocí bodů znázorněno putování Měsíce. Zkoumal také další kostěnné artefakty z jiných jeskyní a došel k závěru, že některé z nich zaznamenávají nearitmetickou metodou pozorování hvězdné oblohy. Ke stejnému závěru došel také ruský badatel B. A. Frolov, který tvrdí, že tyto kalendáře používaly pravěké komunity. Všichni zmínění badatelé se domnívají, že pravěké společnosti vytvářely primitivní kalendáře z kostí a kamenů. Není to vyloučeno, ale není to ani jisté a existují i názory, že tyto kostěné artefakty měly úplně jiný účel. Kdo má pravdu, se v tuto chvíli neodvažujeme soudit. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 12. 2019 | 09:00

Zavří­t reklamu