válkaČeskoslovenskoobjevy

Ludvík II. Bavorský nechal postavit velkolepý zámek, zaplatil za něj životem

Ludvík II. Bavorský nechal postavit velkolepý zámek, zaplatil za něj životem
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 7 fotek+ 8 fotek

Ludvík II. Bavorský byl možná nejexcentričtější evropský panovník 19. století. Na trůn usedl, když mu bylo osmnáct, doba byla komplikovaná a Bavorsko nevýznamné. Jeho vláda byla, bohužel, zcela neúspěšná a poznamenaná jeho osobním podivínstvím.

Tomáš Chalupa 27. ledna 2021

Vládnutí ho totiž nebavilo. Přezdívalo se mu „labutí král“. Zajímal se o umění, architekturu a Wagnerovu hudbu. Po svém dědovi, který byl pro změnu posedlý artefakty ze starověkého Řecka, zdědil geny umělecky založeného člověka. Psal rád básně, které byly sice mizerné, ale to králi do očí nikdo neřekne. Byl mírný a díky tomu oblíbený u lidí, což se vždycky hodí. Bohužel se s postupem let stával čím dál více podivínem a také jeho vzhled se měnil k horšímu. Přejídal se a hrozně tloustl, ztratil přední zuby a celkově chátral.

Nade všechno také miloval hrady a zámky. Pustil se do stavby svého vlastního sídla v podobě monumentálního zámku Neuschwanstein. Byl posedlý jeho stavbou, chtěl jí být přítomen a na všechno dohlížet. Jeho oku neušel jediný detail, kontroloval každý kus nábytku, každý metr omítky, vše muselo být podle jeho představ. Budování zámku ho bavilo mnohem více než takové hlouposti, jako je řízení státu.

Thumbnail # Celý život stavěl své lásce hrad. Několikatunové bloky zvedal drobný Edward Leedskalnin s pomocí magnetismu
Mohlo by Vás zajímat:

Celý život stavěl své lásce hrad. Několikatunové bloky zvedal drobný Edward Leedskalnin s pomocí magnetismu

Stavbu zahájil v roce 1869.  O dva roky později se zcela stáhl z politiky, aby měl více času na toto dílo. Podařilo se mu postavit skutečně mimořádný zámek, bez ohledu na to, že se v něm mísily nejrůznější styly. A co bylo také důležité, nijak nezneužil své královské pozice, aby hrad zaplatil. Jinými slovy, státní pokladnu svým nákladným koníčkem nijak nezatěžoval. Jenže současně neměl sám zdaleka tolik peněz, aby stavbu financoval.

Z finančního hlediska byl hrad katastrofa, ostatně (nejen) proto se jej bavorský princ regent Luitpold pokusil prohlásit za šíleného. Krále nechal vyšetřit psychiatrem a internovat na zámku Berg. Král pak byl dva dny nato nalezen mrtvý na břehu Starnberského jezera společně se svým osobním lékařem. Dodnes panují dohady, zda šlo o sebevraždu, vraždu nebo nepodařený pokus o útěk. Podle všeho zřejmě to třetí a Ludvík se v kalných vodách jezera utopil, když ve tmě nenašel loď, která na něj měla čekat.  Dá se říct, že projekt Neuschwansteinského zámku jej stál trůn a možná i život.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu