válkaČeskoslovenskoobjevy

LSD v mikrodávkách restartuje náš mozek

LSD v mikrodávkách restartuje náš mozek
Zdroj: Unsplash

O prospěšných účincích psychedelických drog podávaných v malém množství mluví nejedna studie. Ta poslední se zaměřila na LSD a jeden specifický protein, který umí s naším mozkem divy.

Simona Knotkova 2. července 2021

Takzvané mikrodávkování má zaručit, že člověk dostane do svého organismu jenom takové množství látky, které mu nepřivodí žádné vedlejší účinky (například v podobě tripů). Oproti tomu by měl plně užívat pozitivních efektů, které jsou s konzumací psychedelik spojeny. Mezi ně patří především povzbuzení a restart mozku. Přepsané vzorce a spojení v neuronové síti člověku umožňují jasněji myslet či se zcela zbavit nefunkčních a negativních myšlenkových pochodů. Díky tomu by LSD mohla být účinným nástrojem v léčbě úzkostlivých či depresivních pacientů. Aby tato léčba byla legální a přístupná pro širou veřejnost, je ale třeba ještě množství studií. Výsledky jedné takové byly před nedávnem publikovány v žurnálu ACS Pharmacology and Translational Science.

Thumbnail # „Všichni ji musí brát,“ tvrdil Cary Grant o LSD. Droga mu prý zachránila život
Mohlo by Vás zajímat:

„Všichni ji musí brát,“ tvrdil Cary Grant o LSD. Droga mu prý zachránila život

Vědci dali dohromady skupinu 27 dobrovolníků, kterým v různé dny podávali LSD nebo placebo. Po užití látky sledovali každé dvě hodiny hladinu mozkového neurotrofického faktoru BDNF v krevní plazmě. Tento protein je zodpovědný za růst, vývoj a údržbu neuronů a je klíčovým prvkem pro tvorbu nových neuronových spojení. Hraje důležitou roli v neuroplasticitě mozku, díky níž se mozek neustále obnovuje. Pokles BDNF je spojen s depresí nebo neurodegenerativními chorobami.

Jak badatelé díky svému experimentu zjistili, už pouhých 5 mikrogramů LSD dokázalo zvýšit množství této bílkoviny v krvi. Největší hladina BDNF byla naměřena po čtyřech hodinách od konzumace. V případě 20mikrogramové dávky docházelo k vrcholu až po šesti hodinách. Záhadou přitom je, že dávka mezi těmito dvěma hraničními body – 10 mikrogramů – hodnoty proteinu v krevní plazmě nijak nezvyšovala…

Thumbnail # Jaké to je být na LSD? John Lennon vám ve videu popíše svůj první zážitek
Mohlo by Vás zajímat:

Jaké to je být na LSD? John Lennon vám ve videu popíše svůj první zážitek

I přesto se autorům studie podařilo prokázat, že mikrodávky LSD skutečně zvyšují protein BDNF. Otázkou zůstává, jaký by byl dopad takového užívání v dlouhodobějším časovém horizontu.

Další články

Zavří­t reklamu