válkaČeskoslovenskoobjevy

Lov krabů na Aljašce je nejnebezpečnější povolání na světě, které ale hodně vynáší

+ 7 fotek+ 8 fotek

Aljašský rybářský průmysl je označován za nejnebezpečnější i nejšpinavější na světě. Zdá se vám tohle tvrzení přehnané? Pokud byste sledovali pořad Nejsmrtelnější úlovek na kanále Discovery, už byste se tomu nedivili. V nevypočitatelném Beringově moři neváhají rybáři pro ulovení krabů nasazovat i vlastní životy.

Yvonne Pokorná 24. srpna 2016

Pořad z dílny Discovery Channel na pomezí dokumentu a reality show dává nahlédnout pod pokličku extrémního života lovců krabů. Jejich zaměstnání rozhodně není pro padavky. Přináší sice tučné výdělky, ale jsou to tvrdě vydělané peníze. Kromě toho, že rybáři riskují své životy, se málo vyspí, neboť pracují i 48 hodin v kuse. Často zápasí s nepřízní počasí. Loď sebou hází ze strany na stranu na rozbouřeném moři, ledové vlny dopadají na palubu. Nebezpečí přichází velmi rychle.

Život na lodi

Život na lodi

Není divu, že mezi rybáři se objevují různorodé, svérázné typy. Ti všichni se musí nejen vtěsnat do poměrně stísněných prostor v podpalubí a několik dní se obejít bez teplé sprchy, ale přežít i ponorkovou nemoc. Konflikty a hádky tak nejsou mezi nimi ničím neobvyklým. Když si ovšem uvědomí, že plují na jedné lodi za stejným cílem, spory se rychle urovnají. V tváří v tvář smrti ostatně není čas na nějaké žabomyší války.

Lov krabů

Lov krabů

Nejčastějšími příčinami smrti bývá podchlazení a utonutí. Pokud někdo přepadne přes palubu (nejčastěji uklouznutím na kluzké podlaze, zamotáním se do rybářského vybavení nebo tím, že ho smete do moře silný vítr či vysoká vlna), je vysoká pravděpodobnost, že v ledové vodě zemře. Podchlazení totiž nastává za pár minut, a šance na přežití jsou tak velmi nízké.

Na palubě rybářské lodi

Na palubě rybářské lodi

Obrovské, těžké klece, do nichž se kraby loví, představují pro rybáře další nebezpečí. Pokud taková věc na někoho z nich spadne, může mu zlámat kosti a dokonce jej rovnou usmrtit. Každodenní stres na moři však způsobuje rybářům i smrtící onemocnění, jako třeba náhlý infarkt.

Tučný úlovek

Tučný úlovek

Přes všechna tato rizika není o rybáře v Beringově moři nouze. Díky pořadu Deadliest Catch, který Discovery Channel vysílá od roku 2005 ve více než 200 zemích světa, se z aljašských lovců krabů stali téměř celebrity. Do Beringova moře se vypravují zájezdy, aby na vlastní oči nahlédli do každodenního života rybářských posádek. I když se tomu totiž většina z nás brání, nebezpečné situace, smrt a drsné povahy nás jakýmsi zvláštním způsobem přitahují a fascinují. To je možná důvod, proč se Nejsmrtelnější úlovek stal pro některé diváky nejen ve Spojených státech amerických téměř jako večerníčkem před spaním.

Nová řada pořadu začíná už 30. srpna ve 22:00.

Další články

Zavří­t reklamu