válkaČeskoslovenskoobjevy

Louise Zamperiniho nezlomily ani roky v drsném japonském táboře

Louise Zamperiniho nezlomily ani roky v drsném japonském táboře
Zdroj: thevintagenews.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Louis Zamperini byl americký sportovec a válečný hrdina, který svou zemi úspěšně reprezentoval na olympiádě a také bojoval v Pacifiku. Prošel si neuvěřitelným peklem, když jeho bombardér spadl do moře a on se ocitl uprostřed oceánu na člunu. A tím jeho anabáze teprve začala.

Tomáš Chalupa 6. prosince 2018

Louis Zamperini se narodil v lednu roku 1917 italským imigrantům. A rozhodně nic nenasvědčovalo tomu, že se z něj jednou stane národní hrdina. Začal kouřit a pít alkohol už v pěti letech, v osmi letech vybudoval gang mladistvých, kteří kradli, co jim přišlo pod ruku. Vypustil kola u auta své učitelce, když ho před celou třídou napomenula. Porval se s každým, o kom měl dojem, že chce převzít jeho roli vůdce gangu. Vše směřovalo k nevyhnutelnému – Zamperini skončí ve vězení, což mu ostatně prorokovali naprosto všichni.

Ale nestalo se tak. Nějakým zázrakem se Zamperini dostal na vysokou školu, kde ho místní půvabné dívky přesvědčily, aby se dal na závodní běh. Po pár letech se z něj stal jeden z nejlepších atletů Kalifornie. Zamperini si získal místo i na letních olympijských hrách v Berlíně v roce 1936. Nepatřil sice ke kandidátům na medaile a také je nezískal, ale i tak to pro něj znamenalo ohromný sportovní úspěch. A také viděl na vlastní oči vzestup hitlerovského Německa.

Po vypuknutí druhé světové války narukoval k námořnictvu jako dobrovolník. Stal se bombometčíkem na bombardéru B-24 Liberator. V roce 1943 byl jeho stroj poškozen při bombardování ostrova Nauru. Později byl nasazen k hledání ztracené posádky letadla ve vodách Pacifiku. Jenže jeho letoun Green Hornet měl nad mořem poruchu a musel nouzově přistát na hladinu. Místo hledání trosečníků se ze Zamperinoho a jeho dvou kolegů sami stali trosečníci. Zbytek mužů nouzové přistání nepřežil. Tři muži ve člunu ale rozhodně neměli vyhráno.

Bez téměř žádných zásob potravin a vody, uprostřed nekonečného oceánu, mohli jen doufat, že je nalezne nějaké spojenecké letadlo. To se ovšem nestalo. Po 33 dnech plavby v záchranném nafukovacím člunu zemřel jeden z trosečníků Francis McNamara. Za tu dobu se jim podařilo chytit jen dva albatrosy, které za syrova snědli. Pili dešťovou vodu. McNamara na tom z nich byl nejhůř, ale i zbylí dva muži byli na pokraji smrti.

Zažili útok japonského letadla, které jim prostřílelo jejich člun, a museli ho provizorně zalepit. Přežili hurikán. Čtyřicátéhosedmého dne pak spatřili ostrov. Byl to atol Kwajalejn, který ovšem byl v rukou Japonců. Ti trosečníky vylovili z vody, ale brzy bylo jasné, že tohle je jen pokračování pekla v jiném prostředí. Byli totiž převezeni na nechvalně známý tábor Ofuna, který byl pod velením japonského námořnictva a kde vězni neměli status válečných zajatců. Bylo možné s nimi dělat cokoliv, protože okolní svět vůbec nevěděl, že existují.

Na programu dne bylo mučení, hlad, nemoci, izolace, zkrátka vše, co si jen dokázali Japonci vymyslet. Přežít Ofunu bylo těžké, ale ještě horší byl Omori, kam byl Zamperini později převezen. Táboru velel sadistický šílenec Watanabe (přezdívaný Pták), který měl speciálně spadeno na Zamperiniho. Bil jej prakticky každý den do bezvědomí. Po válce byl Watanabe na prvním místě seznamů válečných zločinců, které chtěli dostat Američané před soud. U Watanabeho se to bohužel nepodařilo, velmi důmyslně se skrýval. To je ale jiný příběh. Zamperini pod Watanabem neskutečně trpěl a opět se dostal na samou hranici mezi životem a smrtí.

Tábor byl v roce 1945 osvobozen, ale hrůzy války Zamperiniho pronásledovaly až do konce života. Přesto udělal velkorysé gesto, když napsal dopis, ve kterém odpustil svým věznitelům včetně Watanabeho. Dokonce se neúspěšně pokusil jej najít a setkat se s ním, ale to se nepodařilo.

Zamperini zemřel v roce 2014 ve věku 70 let. O jeho životě natočila Angelina Jolie film Unbroken/Nezlomný.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu