Louis Armstrong zvaný Satchmo (Velká huba) byl milovníkem marihuany, dostal se kvůli ní dokonce na den do vězení.

Louis Armstrong zvaný Satchmo (Velká huba) byl milovníkem marihuany, dostal se kvůli ní dokonce na den do vězení. | zdroj: allthatisinteresting.com


Louis Armstrong požádal Nixona, aby mu vzal zavazadla do letadla, byly plné trávy

TÉMATA: hudebníci | zpěváci | celebrity | louis armstrong | marihuana

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 05. 2019 | 13:00

Louis Armstrong nebyl jen slavný jazzový trumpetista a zpěvák, ale také jeden z prvních popularizátorů marihuany, zejména v hudebních kruzích. Sám trávu kouřil celý život, a to i před nebo dokonce během vystoupení.

Kouření trávy ze začátku přinášelo Armstrongovi komplikace. V listopadu roku 1930 byl Armstrong zatčen společně s bubeníkem Vicem Bertonem za kouření trávy na veřejnosti, konkrétně na ulici před Cotton Clubem v Culver City. Oba skončili v policejní cele, kde totálně zkouření a smějící se strávili jeden den. Úsměvy jim zamrzly, když měli druhý den zaplatit pokutu ve výši 1000 dolarů. Podobných incidentů měl černošský muzikant na svém kontě více.

V 50. letech Spojené státy rozjely v rámci programu dobré vůle vysílání afroamerických muzikantů, zpěváků, spisovatelů a dalších umělců do cizích zemí. Měli se stát ambasadory demokracie a vyslanci míru v době probíhající studené války se Sovětským svazem. Jedním z těchto ambasadorů vláda jmenovala i trumpetistu a zpěváka Louise Armstronga. Ten měl vyrazit na velké turné po Evropě a Asii.

Se svým statusem ambasadora míru neměl nikdy problém s odbavením a ve všech zemích světa byl přijímán na letištích bez odbavení. Když ovšem přistál v New Yorku, musel si, ke svému velkému překvapení, stoupnout do normální fronty k odbavení jako každý jiný cestující.

To znamenalo mimo jiné i prohlídku jeho zavazadel. Ta měl ale Armstrong napěchovaná marihuanou. Armstrong se potil ve frontě v očekávání velkých problémů, když se v letištní hale zjevil viceprezident Richart Nixon v obležení fotografů a reportérů.

Když spatřil Armstronga, přispěchal k němu s dotazem, co dělá ve frontě na odbavení. Armstrong mu sdělil, že právě přiletěl z turné dobré vůle po Asii a bylo mu řečeno, že musí k odbavení jako každý jiný. Nixon utrousil jakousi jedovatou poznámku a řekl, že má jít Armstrong s ním a jeho zavazadla že bere s sebou. Armstrong byl samozřejmě štěstím bez sebe a Nixon netušil, že se právě stává drogovým kurýrem. Když ho na to později upozornili, překvapeně se zeptal: Copak Setchmo kouří trávu?“

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 05. 2019 | 13:00

Zavří­t reklamu