válkaČeskoslovenskoobjevy

Louis Armstrong požádal Nixona, aby mu vzal zavazadla do letadla, byly plné trávy

Louis Armstrong požádal Nixona, aby mu vzal zavazadla do letadla, byly plné trávy
Zdroj: allthatisinteresting.com

Louis Armstrong nebyl jen slavný jazzový trumpetista a zpěvák, ale také jeden z prvních popularizátorů marihuany, zejména v hudebních kruzích. Sám trávu kouřil celý život, a to i před nebo dokonce během vystoupení.

Tomáš Chalupa 9. května 2019

Kouření trávy ze začátku přinášelo Armstrongovi komplikace. V listopadu roku 1930 byl Armstrong zatčen společně s bubeníkem Vicem Bertonem za kouření trávy na veřejnosti, konkrétně na ulici před Cotton Clubem v Culver City. Oba skončili v policejní cele, kde totálně zkouření a smějící se strávili jeden den. Úsměvy jim zamrzly, když měli druhý den zaplatit pokutu ve výši 1000 dolarů. Podobných incidentů měl černošský muzikant na svém kontě více.

V 50. letech Spojené státy rozjely v rámci programu dobré vůle vysílání afroamerických muzikantů, zpěváků, spisovatelů a dalších umělců do cizích zemí. Měli se stát ambasadory demokracie a vyslanci míru v době probíhající studené války se Sovětským svazem. Jedním z těchto ambasadorů vláda jmenovala i trumpetistu a zpěváka Louise Armstronga. Ten měl vyrazit na velké turné po Evropě a Asii.

Se svým statusem ambasadora míru neměl nikdy problém s odbavením a ve všech zemích světa byl přijímán na letištích bez odbavení. Když ovšem přistál v New Yorku, musel si, ke svému velkému překvapení, stoupnout do normální fronty k odbavení jako každý jiný cestující.

To znamenalo mimo jiné i prohlídku jeho zavazadel. Ta měl ale Armstrong napěchovaná marihuanou. Armstrong se potil ve frontě v očekávání velkých problémů, když se v letištní hale zjevil viceprezident Richart Nixon v obležení fotografů a reportérů.

Když spatřil Armstronga, přispěchal k němu s dotazem, co dělá ve frontě na odbavení. Armstrong mu sdělil, že právě přiletěl z turné dobré vůle po Asii a bylo mu řečeno, že musí k odbavení jako každý jiný. Nixon utrousil jakousi jedovatou poznámku a řekl, že má jít Armstrong s ním a jeho zavazadla že bere s sebou. Armstrong byl samozřejmě štěstím bez sebe a Nixon netušil, že se právě stává drogovým kurýrem. Když ho na to později upozornili, překvapeně se zeptal: Copak Setchmo kouří trávu?“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu