válkaČeskoslovenskoobjevy

Loni někdo z auta ukradl radioaktivní látky, není to první případ v USA

Loni někdo z auta ukradl radioaktivní látky, není to první případ v USA
Zdroj: iflscience.com

Loni bylo v texaském San Antoniu z nákladového prostoru SUV ukradeno dvěma zaměstnancům Amerického úřadu pro energie plutonium a cesium. Muži se ubytovali přes noc v hotelu Marrior. Ráno bylo jejich vozidlo prázdné.

Tomáš Chalupa 24. července 2018

O celé věci by se veřejnost nejspíše nikdy nedozvěděla, kdyby nebyla vypátrána novináři z Centra pro veřejnou integritu, neziskové organizace zaměřující se na případy, které vláda utajuje. Co je horší, vzorky se stále nenašly. Jde přitom o vysoce radioaktivní látky, které jsou mimořádně nebezpečné.

Mluvčí Úřadu pro energie prohlásil následně, že vzorky byly velikosti mince a měly pouze zanedbatelné množství radioaktivity. Není podle něj žádná stopa, kdo by mohl za krádeží stát, ani zda šlo o úmyslné odcizení radioaktivního materiálu, nebo byl odcizen spíše omylem. Ke druhé možnosti se ale přiklání policie, protože hotel byl ve čtvrti známé vysokou kriminalitou. Mohlo jít o běžnou krádež a zloději ani nemuseli vědět, co vlastně berou.

Bez zajímavosti také není fakt, že v čele Úřadu pro energie stojí Rick Perry, velký stoupenec Donalda Trumpa, popírač globálního oteplování a obhájce využívání fosilních paliv. Na jeho hlavu se snesla kritika, protože jeho pracovníci neměli vůbec nechávat vzorky v automobilu. Bezpečná manipulace s radioaktivním materiálem je jednou z nejdůležitějších činností, kterou pracovníci úřadu provádějí, a je s podivem, že si počínali takto amatérsky.

Jak upozorňuje Centrum pro veřejnou integritu, zdaleka to není jediný případ, kdy se malé množství radioaktivního materiálu někde ztratí. Ze skladů americké armády se každý rok ztratí několik takových vzorků a veřejnost se o tom nikdy nedozví. Zajímavé je, že na rozdíl od civilních skladů nejsou ty vojenské pod neustálým dohledem, alespoň to tvrdí zpráva Centra pro veřejnou integritu. Ke ztrátám dochází údajně tak často, že administrativa pro ně má zkratku MUF (Material Unaccounted For). Snad jediná trochu pozitivní zpráva pro Američany stojí na konci dokumentu, kde se píše, že Rusko je na tom v zabezpečení a nakládání s radioaktivním materiálem ještě hůře než Amerika. To ale zrovna nás, v České republice, asi moc neuklidní.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu