Longyearbyen leží mezi severním polárním kruhem a severním pólem na největším ostrově na Špicberkách Spitsbergenu. Všude v okolí je tundra, sníh nebo led.

Longyearbyen leží mezi severním polárním kruhem a severním pólem na největším ostrově na Špicberkách Spitsbergenu. Všude v okolí je tundra, sníh nebo led. | zdroj: atlasobscura.com


Longyearbyen je nejsevernější město na světě, nesmí se tu ani pohřbívat mrtví

TÉMATA: města | norsko

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 03. 2017 | 08:36

Longyearbyen je největší město na Špicberkách, patřících Norsku. Je to nejseverněji položené město na světě, kde žije okolo 2 144 obyvatel. Bývalé hornické městečko se může pochlubit i tím, že má nejsevernější banku, nemocnici, mateřskou školu, knihovnu, noční klub, hospodu, školu, supermarket, mezinárodní letiště a cestovní kancelář na světě.

Longyearbyen leží na 78. rovnoběžce. Půda je zde zcela promrzlá, což má jeden zajímavý důsledek. Nikdo zde nesmí být pohřben. Těla uložená do zmrzlé země by se nerozložila a zůstala by v podstatě perfektně zachovaná. Každé mrtvé tělo proto musí být podle zákona z roku 1950 odvezeno letecky na pevninu a pohřbeno tam.

Další nařízení ze stejného důvodu říká, že všechny domy musí být postaveny na sloupech. Když permafrost v létě roztaje, tak se díky sloupkům domy neponoří do hlíny. Ve městě se také nesmí chovat kočky, protože by mohly lovit vzácné druhy ptáků žijící na ostrově. Naopak každý obyvatel musí mít doma výkonnou loveckou pušku, protože může kdykoliv hrozit útok ledního medvěda. Pušku by měl člověk nosit stále u sebe.

Možná vůbec nejdůležitějším specifikem Longyearbyenu je, že třetinu roku je ponořen ve tmě. Polární noc trvá skoro tři měsíce a končí 8. března. Ten den se ve městě slaví Solfestuka, festival slunce, kdy místní vítají přichod světla a konec tmy. 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 03. 2017 | 08:36

Zavří­t reklamu