válkaČeskoslovenskoobjevy

Logo Občanského fóra vzniklo náhodně, stalo se symbolem sametové revoluce

Občanské fórum (OF) vzniklo dva dny po zásahu policie 17. listopadu 1989 v Praze na Národní třídě, jenž spustil sametovou revoluci. Bylo ustaveno jako široká platforma občanských aktivit odmítajících totalitní komunistický režim a usilujících o obnovu politického pluralismu, demokracie a právního státu. Slovo fórum navrhl Jan Urban, neboť se inspiroval východním Německem a jeho Neues Foreum (Nové fórum), adjektivum občanské přidal Václav Havel. Hnutí potřebovalo také vizuální tvář.

Asi týden po svém vzniku OF vyhlásilo soutěž pro studenty na své logo. „Pětadvacátého kolem deváté přiběhl někdo z Mánesa, že OF vyhlásilo mezi studenty rychlosoutěž na logo. Prý se do toho máme hned pustit, že ve čtyři si pro to někdo přijde,“ vzpomínal v rozhovoru pro časopis Respekt autor vítězného loga Pavel Šťastný, který byl tehdy studentem 1. ročníku na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Jako většina stávkujících vysokoškolských studentů trávil v budově školy celé dny a noci. Pomáhal vyrábět transparenty, rozmnožovat letáky a tisky, chodil na studentské hlídky, spal na chodbě ve spacáku. A spolu s kamarády zkoušel navrhnout i logo.

Pavel Šťastný – autor loga OF

Pavel Šťastný – autor loga OF

Čtvrt hodiny před vypršením termínu soutěže stvořil typický obličejík – modré písmeno O se vmalovanýma modrýma očima a červeným úsměvem a červené písmeno F. „Byli jsme ze školy naučení se vším se rýsovat, všechno mít přesně. Jenže odpoledne jsme zjistili, že už nic nevymyslíme, a tak jsme si z toho dělali srandu. Já jsem to své logo nakreslil ve tři čtvrtě na čtyři. Volně rukou, tlustými fixy Centropen, které – kdo si je pamatuje – příšerně smrděly. Ve čtyři si to pán všechno odnesl a ve dvě ráno mi zavolali, že jsem vyhrál, a ať prý jdu dělat do Mánesa revoluci,“ vyprávěl Šťastný.

Pavel Šťastný pak navrhoval veškerou grafiku pro Občanské fórum, včetně grafiky návrhu ústavy. Spolupráce trvala až do zániku OF v roce 1991. Nejhektičtější byly první tři měsíce. Všechno se dělalo s nadšením, ale na koleni. Bez mailu, faxu, digitálního tisku. „Logo jsme nakopírovali fotograficky na filmy a s vytištěnými vzory je distribuovali auty. Říkalo se tomu spanilé jízdy. Ke komu se podklady nedostaly, tak si logo v rámci „lidové tvořivosti“ nějak kostrbatě načmáral,“ popisoval Šťastný.

A jestli by dnes navrhl jiné logo? „Asi ani ne,“ přemítá. Podle něj nejlíp fungují loga, která jsou o pocitech. Logo, které nenavozuje správný pocit, rychle zestárne a je zapomenuto. „Pokud se má vrýt do paměti a nějakou dobu vydržet, je to právě v jednoduchosti, lehkosti a nápadu. Jakmile se překomplikuje, nefunguje,“ míní Šťastný.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu