Halucinogenní kaktus je v Mexiku stále ohroženější, všichni chtějí vyzkoušet jeho účinky.

Halucinogenní kaktus je v Mexiku stále ohroženější, všichni chtějí vyzkoušet jeho účinky. | zdroj: atlasobscura.com


Lofofora Williamsová, halucinogenní kaktus v ohrožení

TÉMATA: rostliny | kaktusy | drogy | mexiko

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 03. 2018 | 08:00

Vědecký název tohoto celkem nenápadného kaktusu je Lofofora Williamsova nebo též ježunka Williamsova. Mexičtí indiáni jí ale neřeknou jinak než peyotl. Meskalin je pak halucinogenní látka, kvůli které se tento kaktus ocitl v ohrožení.

Název peyotl používali už Aztékové (v jejich řeči to znamenalo zámotek brouka), kteří dobře znali účinky tohoto kaktusu. Ten totiž obsahuje kromě jiného i halucinogenní meskalin, známý tím, že navozuje barevné halucinace a velmi uvolněné stavy. Kaktus roste jen v Mexiku a Texasu, vyžaduje extrémně suché a kamenité podmínky, takže mu vyhovují zejména vyprahlé pouště. Vypěstovat tento kaktus trvá zhruba dvacet let.

Peyotl se konzumuje syrový, pojídá se pouze jeho šedozelená korunka. Z té lze také vařit čaj nebo ji sušit. Známé jsou také meskalové knoflíky, což jsou právě usušené korunky kaktusu, které si uchovávají velmi dlouho své halucinogenní účinky. Archeologové našli tyto usušené části peyotlu i v jeskynním komplexu Shumla, podle nich byly staré 5000 let. Kouzlo těchto kaktusů tak znali nepochybně i naši dávní předkové.

Dnes míří do Mexika mnoho turistů, kteří jsou zlákáni halucinačními stavy, které tento kaktus navozuje. Ve volné přírodě se tak vyskytuje stále vzácněji, protože je sklízen místními lidmi, a to i přes to, že je to v podstatě nelegální. Zájem vyzkoušet si tuto drogu je velký bez ohledu na to, že kromě očekávaných barevných vidin a stavů beztíže může přinášet i negativní zážitky nebo dokonce zdravotní komplikace. Pokud se situace nezmění, experti upozorňují, že tento kaktus může z naší planety zcela vymizet.

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 03. 2018 | 08:00

Zavří­t reklamu