válkaČeskoslovenskoobjevy

Loď duchů SS Baychimo putovala mořem 37 let bez posádky

Loď duchů SS Baychimo putovala mořem 37 let bez posádky
Zdroj: thevintagenews.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Osud lodi SS Baychimo je další z případů, kdy oceánem pluje loď bez posádky. V tomto případě je ovšem osud posádky znám. Naopak není známo, co se stalo s lodí. Ta plula opuštěná nejméně 37 let.

Tomáš Chalupa 19. října 2018

SS Baychimo byla spuštěna na vodu v roce 1914 pod jménem Ångermanelfven. Naposled byla spatřena v roce 1969, jak pluje Arktidou. To, co se stalo v období mezi tím, je podivuhodný příběh.

SS Baychimo byl 70 metrů dlouhý nákladní parník o výtlaku 1322 tun. Byl postaven společností Lindholmens Shipyard ve Švédsku. Její obvyklá trasa vedla ze Švédska do Hamburku, kam vozila náklady všeho druhu. Po první světové válce se loď jako součást válečných reparací stala majetkem Velké Británie.

V roce 1921 loď získala skotská společnost Hudson´s Bay Company, která ji přejmenovala na Baychimo. Její nová mise spočívala v tom, že vezla náklad kožešin, které na různých místech kanadského pobřeží sbírala od lovců kožešiny a směňovala je za cukr, čaj a tabák. Později také převážela zboží mezi Skotskem a Kanadou.

Její osudná plavba započala, když vyplula na cestu do Vancouveru. 1. září roku 1931 ji uvěznily ledové kry poblíž Barrow na Aljašce. Toho roku přišla zima nezvykle brzo. Posádka po ledě přešla do nedalekého Barrow, nabrala něco zásob a zase se vrátila na loď. Led po pár dnech povolil a Baychimo plula dál. Ovšem zanedlouho se situace opakovala. Tentokrát to ale bylo vážnější a vypadalo to, že loď se nemá šanci z ledového sevření už dostat.

Společnost proto letecky vyzvedla 22 členů posádky. 14 nejtvrdších námořníků a kapitán na vlastní žádost zůstali s tím, že budou loď hlídat. Postavili si poblíž dřevěný domek, ve kterém chtěli strávit zimu. Kolem 24. listopadu ale došlo k dalšímu podivnému jevu. Teploty vystoupaly během jediného dne z hlubokého mrazu na nulu. Současně přišla extrémně silná bouře, která znemožnila posádce opustit dřevěný domek. Když po třech dnech bouře ustala, SS Baychimo byla pryč. Muži předpokládali, že bouře ji poslala ke dnu, ale o několik dní později inuitský lovec přinesl zprávu, že loď viděl plout na otevřeném moři.

Posádka se vydala po jejích stopách a skutečně se jí podařilo Baychimo objevit. Byla ale ve špatném stavu, takže kapitán rozhodl vše cenné z lodi odnést a ponechat ji svému osudu. Byl přesvědčen, že loď není schopná plavby a zanedlouho se potopí. To se ovšem mýlil.

Baychimo plula po moři nejméně 37 let. Za tu dobu byla spatřena dvanáctkrát. Dokonce ani nebyla vždy opuštěná. V roce 1932 se na ni nalodila skupina námořníků a v roce 1933 v ní nalezlo úkryt před sněhovou bouří několik Eskymáků. Kapitán Hugh Polson se ji neúspěšně pokusil se svou lodí odvléct do přístavu. Naposledy byla loď spatřena v roce 1969 v Čukotském moři. Má se za to, že pak se zřejmě potopila. Její vrak nebyl ale doposud nalezen.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu