Wellington vytažený z jezera Loch Ness | zdroj: internet


Lochneska měla čtyřicet let souseda - bombardér

Jezero Loch Ness ve Skotsku je domovem slavné vodní příšery, ale po čtyřicet let měla lochneska na dně jezera ještě jednoho většího souseda. Bombardér Wellington.

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 10. 2014 | 21:43

Jeřáb vytahuje letadlo z jezera Loch Ness

Letadlo se octlo v jezeře přesně na Silvestra roku 1940. Kapitán Norman Marwood-Elton letěl s posádkou na zkušební let nad Skotskem. Letadlo už toho mělo hodně za sebou, čtrnáctkrát letělo bombardovat Německo. Bylo považováno za spolehlivé, ale kvůli závadě začalo za letu ztrácet výšku. Marwood-Elton nařídil posádce, aby vyskočila z letadla padákem. On sám v letadle zůstal, a aby měl jistotu, že nespadne někam do obydlených míst, rozhodl se s ním přistát na jezeře Loch Ness.

Z letadla zbylo jen torozo

Byl to husarský a vpravdě nebezpečný kousek. Přistání na vodu s bombardérem zdaleka ne vždy dopadlo dobře, zvláště Wellingtony se často rychle potápěly nebo rozlamovaly. Něco podobného se stalo i v tomto případě a Marwood-Elton měl na opuštění pilotní kabiny doslova vteřiny. Sotva se mu podařilo vysoukat se z kabiny ven, letadlo kleslo pod hladinu.

Přesto je dnes chloubou muzea

V hlubokém bahně Loch Nessu ležel bombardér až do září roku 1985. V některých publikacích se uvádí, že letadlo bylo téměř nepoškozené a dokonce ani příliš nezrezivělo, ale jak ukazují fotografie přímo z místa, z letadla byly trosky a nad hladinu ho vytahovali v několika kusech. Díky práci restaurátorů a techniků je dnes je tento letoun pýchou Brooklands Muzea ve Weybridgi. 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 10. 2014 | 21:43

Zavří­t reklamu