válkaČeskoslovenskoobjevy

Llívia je kus Španělska uprostřed Francie, který bojuje za nezávislost

Llívia je kus Španělska uprostřed Francie, který bojuje za nezávislost
Zdroj: Wikimedia Commons

Malé městečko Llívia se nachází v Pyrenejích, kompletně obklopené francouzským územím. Tento ostrůvek Španělska, nebo přesněji Katalánska, je osamělou exklávou už 350 let.

Tomáš Chalupa 28. května 2021

Llívia je fakticky nezávislá, což je sen, o kterém sní celé Katalánsko. Městečko prostě leží mimo španělské území a centrální vláda na něj prakticky zapomněla. Sice je od Španělska odděluje jen území o délce sotva dvou kilometrů, ale i tak to je fyzické oddělení, které má velký symbolický i praktický význam.

Naplno se to projevilo při katalánské snaze o nezávislost v roce 2017. Tehdy Katalánsko chtělo pořádat referendum o nezávislosti, na což vláda reagovala vysláním policie a vojska do měst, kde se referendum mělo konat. Na Llíviu ovšem zapomnělo a referendum tak zde, jako na jednom z mála míst, proběhlo zcela nerušeně a svobodně. Když centrální vláda omezila internet v Katalánsku, v Llívii přešli plynule na internet francouzský. Do Francie také odeslali vyplněné volební lístky, aby je nemohla případně zabavit policie. Ta naštěstí nezasáhla, a z referenda se dokonce stalo cosi jako svátek, ulice města byly vyzdobené, místní restaurace organizovaly barbecue pro voliče a celková nálada komunity byla povznesená. Hlasovalo se pochopitelně pro nezávislost, protože místní nemají s vládou příliš dobré vztahy.

Thumbnail # Kanadské město má vězení pro lední medvědy
Mohlo by Vás zajímat:

Kanadské město má vězení pro lední medvědy

Jak se stalo, že Llívia stojí uprostřed francouzského území? Došlo k tomu v roce 1659, když se uzavírala Pyrenejská mírová smlouva ukončující válku mezi Francií a Španělskem. Stanovilo se v ní, že Francii připadnou vesnice v Pyrenejích. Ovšem Španělsko se nechtělo vzdát Llívie s tím, že to není vesnice, ale má status města. Francie nakonec souhlasila, a tak Llívia zůstala španělská.

Thumbnail # Koupil si skálu a založil na ní nový stát. Vládne v něm jako princ Renato II.
Mohlo by Vás zajímat:

Koupil si skálu a založil na ní nový stát. Vládne v něm jako princ Renato II.

Spojení se Španělskem obstarává silnice N-154, která má status neutrálního území, aby místní mohli cestovat do Španělska bez byrokratických problémů. Formálně půl roku patří silnice Francii a půl roku Španělsku, což znamená jen tu povinnost starat se o opravu cesty. Dalším problémem, který už ale není příliš dobře vyřešen, je voda. Město mělo dva vodní zdroje, poměrně nestabilní, které se v současnosti nedají příliš používat. Začalo se proto jednat o tom, že by se začal využívat třetí vodní zdroj, ale vláda v Madridu k tomu nechce dát souhlas. I z tohoto důvodu jsou místní vůči centrální vládě jednoznačně negativně naladěni. Cítí, že vláda na ně zapomněla, ale na druhou stranu nechce umožnit Llívii (natož celému Katalánsku) nezávislost. Situace se zřejmě v tomto směru ani v budoucnu nezmění.

Další články

Zavří­t reklamu