válkaČeskoslovenskoobjevy

Lidstvo se stále mýlí aneb běžných 6 věcí, kterým vědci kdysi nevěřili

Lidstvo se stále mýlí aneb běžných 6 věcí, kterým vědci kdysi nevěřili

Lidstvu je vlastní touha bádat, vymýšlet, zlepšovat. Ale ještě silnější je schopnost ničemu nevěřit a všechno nové považovat za blud. Podívejte se, co všechno lidé kdysi považovali za nesmysl.

Tomáš Chalupa 5. prosince 2014

1. Ropné vrty

Dnes nejběžnější věc, na které stojí celý ropný průmysl, potažmo naše civilizace. Jenže kdysi byly nápady hledat ropu vrtáním do země považovány za totální nesmysl.
„Vrtat do země? Vy myslíte vrtat do země kvůli hledání a těžbě ropy? Zbláznil jste se?“ Tak tohle řekli firemní společníci Edwinu L. Drakeovi, když přišel s nápadem, aby jejich firma těžila ropu pomocí vrtů. Psal se roku 1859.

Ropu ze země těžit nelze, říkali kdysi

Ropu ze země těžit nelze, říkali kdysi

2. Operace srdce a mozku

To asi není něco, co by někdo chtěl běžně podstoupit, ale medicína prostě tyhle věci umí. Jenže sir John Eric Ericksen, osobní chirurg britské královny Viktorie, si v roce 1873 myslel toto: „Žádný chirurg nikdy nebude operovat srdce nebo mozek. Břicho, mozek a hrudník zůstanou vždy uzavřené pro každého moudrého a lidského chirurga.“

Žádný zodpovědný lékař nikdy nebude otvírat srdce

Žádný zodpovědný lékař nikdy nebude otvírat srdce

3. Žárovka

Když byla žárovka představena na elektrotechnické výstavě v Paříži v roce 1881, sklidila mimořádnou pozornost veřejnosti i odborníků, mezi kterými byl i český vynálezce František Křižík. Zdaleka ne všichni ale věřili v budoucnost elektrických žárovek. Profesor Erasmus Wilson, kapacita z Oxfordu, tehdy do novin prohlásil. „Až tahle pařížská výstava skončí, skončí také to elektrické světlo a jsem přesvědčen, že už o něm nikdy nikdo neuslyší.“ Trochu jízlivě dodejme, že o žárovkách slyšíme pořád, ale slyšeli jste někdy o profesoru Wilsonovi?

Sir Erasmus Wilson

Sir Erasmus Wilson

4. Rentgenové záření

Ano tento pomocník dnešní medicíny to neměl u odborníků jednoduché. Lord Kelvin, prezident Britské královské společnosti a nejslavnější fyzik viktoriánské Anglie, k tomu řekl: „Rentgenové záření je prostě podvod.“ Zrovna Lord Kelvin měl ovšem na podobné výroky docela smůlu. Řekl také, že rozhlas nemá absolutně žádnou budoucnost nebo že není možné sestrojit létající stroj těžší vzduchu. Kdyby viděl dnešní svět, asi by se otáčel v hrobě ve Westminsterském opatství, kde leží hned vedle Isaaca Newtona.

Lord Kelvin měl prostě smůlu. Co řekl, všechno bylo jinak

Lord Kelvin měl prostě smůlu. Co řekl, všechno bylo jinak

5. Letadla

S těmi letadly v tom ale Lord Kelvin rozhodně nebyl sám. Představa, že nějaký stroj se jen tak odlepí ze země a bude létat, připadala nemožná mnoha dalším lidem. Slavný fyzik a geolog, profesor Joseph Le Conte, v roce 1888 uvedl v rozhovoru pro časopis Popular Science Monthly: „Cožpak nebylo demonstrováno, že je fyzikálně nemožné, aby sebe-zvedající a sebe-udržující a sám sebe pohánějící stroj létal?“

Ještěže bratři Wrightové neuposlechli rady fyziků

Ještěže bratři Wrightové neuposlechli rady fyziků

6. Televize

Je pravda, že o chmurné budoucnosti televize v konkurenci internetu se hovoří stále častěji. V roce 1948 to ale asi paní Mary Sommervillová, která založila rozhlasové vzdělávací vysílání ve Velké Británii, myslela trochu jinak, když řekla: „Televize nemá budoucnost. Tahle záležitost bude mít jepičí život.“

Tahle bedýnka? To se nikdy neujme!

Tahle bedýnka? To se nikdy neujme!

Sluší se dodat, že podobných omylů a předpovědí je v lidských dějinách celá řada. Mýlil se i slavný fyzik a génius Albert Einstein, když tvrdil v roce 1939, že černá díra se ve vesmíru prostě nikdy nemůže vytvořit. Dnes víme, že jsou jich tisíce. V novinách kdysi ostouzeli i průkopníka moderního raketového průmyslu Roberta Goddarda, když mu v článích posměšně vysvětlovali, že: „… pro vznik reaktivní síly je potřeba něčeho víc, než jen vzduchoprázdna. Pan Goddard nemá potřebné středoškolské znalosti.“ Jaký je stav s raketami dnes asi není třeba komentovat. Možná by se dalo říci, že právě bádání nad nemožným je jediná cesta k opravdovému lidskému pokroku.

Další články

Zavří­t reklamu