válkaČeskoslovenskoobjevy

Přistáli jsme na kometě! Je to první krok k osídlení nových planet?

Přistáli jsme na kometě! Je to první krok k osídlení nových planet?
Zdroj: ESA

Sonda Rosetta, která krouží kolem komety 67P Čurjumov/Gerasimenko, vypustila ve středu odpoledne modul Philae, který úspěšně přistál na povrchu vesmírného tělesa. Je to vůbec poprvé, co se něco podobného podařilo.

Tomáš Chalupa 12. listopadu 2014

Přistání modulu Philae se podařilo hned napoprvé. Philae se tak stal vůbec prvním umělým tělesem, které kdy přistálo na povrchu komety. Philae nyní čekají vědecké úkoly. Svými zařízeními by měl například navrtat do hloubky čtvrt metru horninu tvořící kometu a provádět analýzu chemických vzorků.

Philae letící vesmírem v záběru pořízeném ze sondy Rosetta

Philae letící vesmírem v záběru pořízeném ze sondy Rosetta

Organizátorem mise není americká NASA nýbrž evropská vesmírná agentura ESA. Pro evropskou kosmonautiku jde o mimořádný úspěch. Podle jejích odborníků nebylo vůbec jisté, že se přistání zdaří, protože šlo o velmi komplikovaný manévr, který nebyl nikdy předtím vyzkoušen. Modul se snesl na kometu ze vzdálenosti 20 kilometrů. Důležitým faktorem bylo zpoždění signálu, které je 28 minut. Ze Země tak nebylo možné cokoliv řídit, vše bylo záležitostí automatiky. Napětí v řídícím centru ESA bylo velké, vždyť Rosetta putovala ke kometě déle než 10 let. Úspěch mise však závisel právě na přistání modulu.

Nákres sondy Rosetta s modulem Philae

Nákres sondy Rosetta s modulem Philae

Z celé operace už dorazily na Zemi první snímky. Je na nich vidět, jak se modul odpoutával od sondy. Brzy dorazí i snímky z povrchu komety.

Takto vypadá hrdina dne - modul Philae

Takto vypadá hrdina dne – modul Philae

Z vědeckého hlediska je výzkum komety důležitý kvůli lepšímu pochopení, jak vznikají vesmírná tělesa, a to včetně Země. ESA také zdůrazňuje, že samotné přistání je sice přelomovým mezníkem, ale není hlavním účelem mise. Tím je poznávání vzdálených částí vesmíru a v budoucnu i hledání nových planet vhodných k osídlení. Jak říkají experti z ESA, Země tu nebude navěky. Možná že přistání malého modulu Philae bude jednou bráno jako první krůček k osídlení jiných planet.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu