Proč jsou všechny obrázky černých děr jen ilustrace? Toto video to vysvětluje. | zdroj: youtube.com


Lidstvo možná brzy pořídí první skutečný snímek černé díry

TÉMATA: černé díry | vesmír

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 04. 2017 | 10:00

Vědci zapojili nový širokospektrální teleskop Event Horizon Telescope, který namířili na souhvězdí Střelce. Toto zařízení by mělo být schopné zaznamenat reálně černou díru a pořídit její snímek.

Je to zajímavé, ale lidstvo doposud reálně žádnou černou díru nevidělo. Všechny obrázky v magazínech jsou jen ilustrace nebo počítačové animace. Černá díra je detekovatelná pouze, pokud dochází k její interakci s okolím, například s hvězdami.

"Tohle pozorování by nám mělo pomoci utřídit všechny ty divoké teorie o černých dírách. A divokých teorií je opravdu hodně. Díky datům z teleskopu budeme lépe chápat mnoho věcí ohledně černých děr, kterým doposud nerozumíme," říká Gopal Narayanan z projektu Even Horizon

Pořízení snímku černé díry v souhvězdí Střelce bude i tak velmi obtížné. Zatímco běžné černé díry jsou gigantické a mají velikost miliardkrát větší než Slunce, tato konkrétní je velmi malá. Je jen třicetkrát větší než Slunce. To ovšem velmi komplikuje zaměření teleskopu. 

"Je to jako hledat grep na povrchu měsíce," přirovnává Narayanan. Snad se tedy vědcům a jejich teleskopu podaří tento grep najít a konečně ho vyfotit. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 04. 2017 | 10:00

Zavří­t reklamu