válkaČeskoslovenskoobjevy

Lidstvo brzy nahradí roboti, varuje významný vědec

Lidstvo brzy nahradí roboti, varuje významný vědec
Zdroj: dailymail.co.uk

Nový film Ex machina, ukazující vyspělou umělou inteligenci v podobě humanoidní robotky, opět rozvířil debaty o tom, kam vlastně lidstvo může ve výzkumu umělé inteligence zajít. Podle britského astrofyzika Sira Martina Rees už lidstvo zašlo příliš daleko a čeká ho katastrofa. Nahradí nás roboti, tvrdí.

Tomáš Chalupa 28. května 2015

Blížíme se do anorganického posthumanistického věku. Lidstvo nahradí umělá inteligence. Zhruba tak by se daly shrnout hlavní myšlenky astrofyzika Martina Reese, člena Britské královské akademie věd. Podle něj už za 25 let dosáhne umělá inteligence takové úrovně, že začne soupeřit s lidskou myslí.

Je podle něj je důležité si uvědomit, že Země existuje 45 milionů století, a po celou dobu je život na ní vystaven jen hrozbám souvisejícím s přírodou. „Toto naše století je zcela unikátní. Většina hrozeb, kterým čelíme, nesouvisí s přírodou, ale s lidskou civilizací. Jsme hrozbou sami sobě,“ říká Rees. To nejhorší nebezpečí je podle něj právě zběsilý a stále rychlejší rozvoj umělé inteligence. Myšlení bylo až doposud definováno jako činnost biologického mozku, ale tato kategorie se už dá používat i na umělou inteligenci. „Existují metabolické a chemické limity, za které lidský mozek prostě nemůže jít. Lidé už se těmto konečným limitům zřejmě přiblížili,“ tvrdí vědec.

Umělá inteligence ale žádná omezení nemá. Vše je v podstatě jen záležitostí technologií, vývoj a zlepšování mohou probíhat donekonečna. Limity, které biologickým organismům vystavila příroda, umělé inteligenci chybí. Výroba umělé inteligence se v budoucnosti přemístí podle něj do vesmíru. Právě zde se otevírají nekonečné možnosti pro rozvoj a budování zcela nových typů robotů a umělé inteligence jako takové.

Rees je členem společnosti Deep Blue vlastněné Googlem. Ta dokázala nedávno sestrojit robota, který se sám bez lidského přičinění dokázal naučit hrát primitivní počítačové hry na starém Atari. V centru Reesovy pozornosti je také rozvoj samořídících automobilů a jejich bezpečnosti, problematika bezpilotních autonomních dronů. „Rozezná automobil správně všechny objekty na vozovce a dokáže podle toho reagovat? Umí dron sám určit cíl a rozhodnout o použití zbraně? To jsou otázky, které nás velmi brzy začnou trápit,“ říká Reese.

Je zjevné, že tento pán ví, o čem mluví, když říká, že vynález umělé superinteligence bude tím posledním, které lidstvo udělá. Před stejným problémem ostatně varují i další velké osobnosti současné vědy a techniky, například Elon Musk a Stephen Hawking. Podle Muska už za pět let může dojít k velkým problémům v souvislosti s umělou inteligencí. A Hawking k tomu dodává: „Neměli bychom se obávat toho, kdo kontroluje umělou inteligenci, ale měli bychom se zajímat o to, zda je ještě možné ji vůbec kontrolovat.“

Další články

Zavří­t reklamu