Není jistě příjemné být zavřen do ohrady a okukován cizími lidmi.

Není jistě příjemné být zavřen do ohrady a okukován cizími lidmi. | zdroj: powerfulprimates.com


Lidské zoologické zahrady: Evropané tam umísťovali domorodce jak exotickou zvěř

TÉMATA: rasismus | kolonizace

user-avatar

Markéta Oderská

18. 12. 2017 | 13:00

Není tomu tak dávno, co davy Evropanů z Francie, Belgie, Anglie či Norska se chodily dívat na polonahé lidské tvory jak na zvířata v zoologických zahradách. S touto nechvalně proslulou atrakcí se skoncovalo až v 50. letech minulého století.

Lidské zoologické zahrady, někdy nazývané jako etnologické expozice, byly od konce 19. století poměrně vyhledávanou atrakcí. Vznikaly v těch zemích Evropy, které měly své kolonie v Africe a na dalších kontinentech. Smyslem bylo Evropany přesvědčit o oprávněnosti, ne-li nutnosti kolonizování zaostalých částí světa. Importovaní domorodci byli proto prezentováni jako necivilizovaní, primitivní divoši, podobající se více zvířatům než lidem.

Konžský pygmej Ota Benga v ZOO Bronx v New Yorku v roce 1906.  Pro návštěvníky byli nezřídka zdrojem zábavy i terčem posměšků. Zpoza plotu je okukovali, zírali na obnažené prsy žen, sledovali, co dělají – jak vaří, jedí, tkají, střílí z luku, perou se s opicemi. S uspokojením zjišťovali, jak jsou oproti nim vyspělí a civilizovaní, což jim dávalo pocit jisté rasové nadřazenosti.

Tyto ženy vystavovali v pařížské ZOO kvůli genetickým rysům známým jako steatopygie - vystouplým hýždím a protáhlým stydkým pyskům. V článku uveřejněném v norském časopise Urd končil článek o lidské zoo konstatováním: „Je úžasné, že jsme bílí.“

Málokdo z lidí té doby proti existenci lidských zoo hlasitě protestoval. V Evropě začala tato zařízení zanikat prakticky až po druhé světové válce. Paradoxně jedním z těch, kdo je zakázal, byl německý diktátor Adolf Hitler.

Na světové výstavě v Bruselu krmili návštěvníci holčičku z Konga.Poslední prezentace Afričanů proběhla v roce 1958 na Světové výstavě v Bruselu, kde instalovali Konžskou vesnici, v níž šlechetní návštěvníci dokonce krmili přes plot malou černošku. Před deseti lety pak africkou vesnici zřídili v augsburském zoo v Německu a ve stejném roce se v londýnské zoo promenovali čtyři dobrovolníci zahalení jen fíkovými listy. Život ve výběhu lidoopů si mohlo v roce 2007 vyzkoušet několik dobrovolníků v zoologické zahradě v australském městě Adelaide.

user-avatar

Markéta Oderská

18. 12. 2017 | 13:00

Zavří­t reklamu