válkaČeskoslovenskoobjevy

Lidská mysl může ve vás probudit superschopnosti, tvrdí psychologové

Lidská mysl může ve vás probudit superschopnosti, tvrdí psychologové
Zdroj: messagetoeagle.com

Dvojice psychologů Ulrich Weger a Stephen Loughnan zveřejnili studii o tom, že naše mysl je schopná vyvolat něco, co by se dalo nazvat superschopnostmi.

Tomáš Chalupa 4. září 2016

Psychologové provedli zajímavý test. Vzali dvě skupiny lidí a řekli jim, že jedné skupině položí sérii otázek. Než na ně odpoví, na plátně před nimi se na krátký moment objeví správná opdpověď. Ten moment bude příliš krátký na to, aby se odpověď dala přečíst, ale podvědomí význam na plátně zaregistruje. Druhé skupině se místo správných odpovědí bude pouštět jen jakýsi blikanec, upozorňující, že následuje další otázka. Ve skutečnosti se oběma skupinám pouštěly na plátno zcela náhodná slova, která neměla nic společného s otázkami. Ovšem skupina lidí, která měla informaci, že na záblescích je správná odpověď, byla v testu celkově výrazně úspěšnější než druhá skupina. Jak je to možné?

Podle psychologů si byla první skupina více jistá. Měla dojem, že odpověď prostě zná díky zábleskům. Právě tento pocit jistoty se uhnízdil ve vědomí respondentů a umožnil jim lépe využít své znalosti. Jinak by možná váhali a tápali mezi odpověďmi. Co když to takto funguje i jinak? Je například známo, že lidé věří, že se jim s věkem zhoršuje zrak. Vůbec to tak nemusí být. Když budou věřit, že se jim zrak nezhoršuje nebo dokonce zlepšuje, může mít pro ně reálný pozitivní efekt. Zrak starců může být stejně kvalitní jako zrak mladých lidí, pokud si tak nastaví svou mysl.

I pro toto tvrzení mají psychologové po ruce experiment. Posadili jednu skupinu lidí do skutečného leteckého simulátoru. Dali jim bojové uniformy, helmy, vše bylo naprosto reálné a funkční. Pak provedli sérii jednoduchých manévrů v kokpitu a teprve poté provedli standardní zrakový test. S jinou skupinou provedli ten samý test, ale pouze je posadili do vypnutého simulátoru, bez helem, uniforem a všeho toho show okolo. Výsledky první skupiny byly výrazně lepší. Bylo to podle psychologů dáno motivací a celkovým nastavením mysli. Lidé se cítili jako skuteční piloti, kteří přece mají vynikající zrak. Jejich výsledky byly rovněž vynikající. Druhá skupina se do takového stavu mysli nedostala a jejich výsledky byly průměrné.

Co to všechno vlastně znamená? Lidská mysl může ovlivňovat pozitivně i negativně naše kognitivní schopnosti. Můžeme dosáhnout mnoha cílů a věcí i v pozdějším věku, pokud si pro to naprogramujeme mysl. Můžeme mít silné svaly, dobrý zrak, skvělou paměť. Ale naše vědomí tomu musí uvěřit. U nás se často používá přísloví „Ve zdravém těle zdravý duch“. Zdá se, že to funguje i opačně. Zdravý duch produkuje zdravé tělo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu