válkaČeskoslovenskoobjevy

Lidem rostou vousy z důvodu, který neuhodnete

Lidem rostou vousy z důvodu, který neuhodnete
Zdroj: iflscience.com

Proč vlastně lidé, tedy přesněji samci druhu Homo sapiens, mají obličej pokrytý vousy? Samozřejmě hipsteři vědí své – je to krásné, slušivé a vousy se navíc dají nádherně zastřihávat do rozličných tvarů. Ale vědci hledají odpovědi ještě někde jinde a důvod zřejmě zjistili.

Tomáš Chalupa 4. června 2020

Přišli na to vědci v nové studii, ale je potřeba říct, že nebyli první. Správnou myšlenku totiž vyslovil už slavný Charles Darwin. Je to jednoduché. Lidští samci měli už od pravěku ve zvyku napadat jeden druhého údery pěstí do obličeje. Jak ví každý milovník Terrence Hilla a Buda Spencera, přesně mířená rána pěstí vydá za tisíc slov. Ale teď vážně, vousy mužům rostou jako přirozená ochrana před dopadem útočníkovy pěsti. To si myslel nejen Charles Darwin, ale ke stejnému závěru docházejí i vědci ve studii pátrající po příčinách existence vousů.

Někde hluboko v genech máme zakódované, že vousy jsou symbolem maskulinity a agresivity. Ne nadarmo se říká – mužný vous, nebo naopak u mladých mužů, že mají jen chmýří na bradě. V hlubinách lidské existence to byly vousy jakožto ukazatel mužovy síly a schopnosti čelit soupeřům. Vědci ale šli ve své studii ještě dál a rozhodli se ověřit celou záležitost v praxi. Použili speciální plastové hlavy, z nichž polovinu pokryli vousy a pak je systematicky bili pěstí. Vousy podle měření absorbovaly průměrně 37 procent síly úderů. Navíc model s vousy nebyl ve většině případu poškozen natolik, že by praskl nebo se zlomil. Bezvousá varianta hlavy skončila vždy poškozená. Zkrátka vousy zmírnily účinky o třetinu a velmi výrazně hlavu chránily, což dává celé teorii značnou váhu.

Zajímavé je, že výsledky jdou proti dřívější studii, která měřila, zda jsou v zápasech stylu MMA úspěšnější vousatí nebo hladce oholení bojovníci. Výsledky tehdejší studie ukázaly, že vousy nemají na výsledek zápasu žádný vliv. K tomu autoři současné studie uvádějí, že vousy jsou především ochranou proti zlomeninám čelisti a odřeninám, ale samozřejmě nemohou zabránit tomu, aby někdo dostal KO.

Další články

Zavří­t reklamu