válkaČeskoslovenskoobjevy

Lidé z indonéského kmene mají zvláštní schopnost, dokáží zůstat pod vodou 13 minut

Říká se jim Mořští nomádi nebo také Lid Bajau. Je to domorodý kmen mořských cestovatelů, který na svých lodích už po tisíciletí brázdí vody jihovýchodní Asie. A za tu dobu získal unikátní schopnost, jakou nikdo jiný na světě němá. Lidé z Bajau dokáží velmi dlouho setrvávat pod vodou.

Tomáš Chalupa 30. dubna 2018

Lid Bajau žije na lodích a hausbótech nebo primitivních chýšich na vodě a loví ryby. To je asi tak všechno, co se o tomto kmeni dá říct. Co ale zaujalo vědce, je fakt, že tito lidé mají o polovinu větší slezinu. A také dokáží zůstat pod vodou dlouhé minuty, klidně třeba 13 minut na jedno nadechnutí. Spojení se zvětšenou slezinou a touto schopností se přímo nabízí.

Funguje to tak, že při ponoru se zpomalí tep srdce, a organismus začne krev a kyslík distribuovat do mozku a dalších důležitých orgánů. V tomto procesu hraje důležitou roli právě slezina, která vysílá právě tuto okysličenou krev do organismu. Neobvykle velkou slezinu mají například tuleni Weddelovi, a tak se vědci domnívají, že pokud i lidé mají zvětšenou slezinu, zřejmě tam bude spojitost. Nikdo ovšem doposud tyto věci nezkoumal.

Právě proto vědkyně Melissa Ilardová z Cambridgeské univerzity strávila několik měsíců s lidem Bajau v rámci svého výzkumu. Získala vzorky DNA a porovnala je se vzorky kmene Saluan, který žije na souši. Zjistila, že lidé Bajau mají gen, který se nazývá PDE10A, a Saluané jej nemají. Bude to zřejmě tento gen, který má na svědomí zvětšení sleziny kmene Bajau.

Kmen Bajau se zřejmě za tisíciletí adaptoval i fyzicky na svůj nevšední způsob života. Není však jediným kmenem, u kterého se vyvinuly velmi neobvyklé vlastnosti v souvislosti se stylem života. Kmen Moken žijící na pobřeží Barmy a Thajska rovněž tráví podstatnou část života na lodích a ve vodě. U těchto domorodců se zase vyvinul zrak, který velmi dobře funguje pod vodou. Běžný člověk vidí bez brýlí rozmazaně a ne na příliš velkou vzdálenost. Lidé kmene Moken vidí pod vodou skvěle, jsou v tomto dost možná nejlepší na planetě. I z tohoto případu je dobře patrné, že příroda lidi vybavuje v procesu evoluce tím, co nejvíce ke svému životu potřebují.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu