válkaČeskoslovenskoobjevy

Lidé v pravěku spávali na postelích z trávy

Lidé v pravěku spávali na postelích z trávy
Zdroj: iflscience.com

Jaké to je žít v jeskyni? Zřejmě nic moc, ale podle nálezu archeologů se pravěcí lidé dokázali poměrně komfortně vyspat. Používali totiž postele vystlané trávou.

Tomáš Chalupa 7. září 2020

První nálezy postelí vystlaných trávou byly nalezeny v oblasti Sibudu v Africe. Z nich archeologové usoudili, že jde o 77 tisíc let staré pozůstatky. Nynější nález je starý zřejmě až 200 000 let, čímž posouvá tento zvyk hlouběji do pravěku.

Thumbnail # V mexické jeskyni byly objeveny pozůstatky pravěké ženy. Zemřela nejspíše násilnou smrtí
Mohlo by Vás zajímat:

V mexické jeskyni byly objeveny pozůstatky pravěké ženy. Zemřela nejspíše násilnou smrtí

Nález pravěké postele byl opět učiněn v Jižní Africe v jeskyni Border. V té už delší dobu probíhá výzkum, který odhalil, že v jeskyni žili lidé nepřetržitě nejméně 227 tisíc let. Vědci za pomocí analýzy mikročástic objevili stopy trávy, a to v místě, které vědci identifikovali jako pravěkou ložnici. Bylo to zkrátka místo, kde pravěcí lidé spali. Podrobným zkoumáním se zjistilo, že šlo zřejmě o listy kafru. Ten mohl odpuzovat bodavý hmyz, čímž ještě zvyšoval komfort při spánku.

Zajímavé je, že v jeskyni byly nalezeny také první známky o vaření masa, které probíhalo před 170 000 lety. Opět to odhalily pozůstatky kostí a dalších předmětů. Zdá se, že jeskyně Border byla na pravěké poměry velmi útulným a pohostinným místem, kde se naši předkové naučili vařit a také spali na poměrně pohodlných postelích.

 

Další články

Zavří­t reklamu