válkaČeskoslovenskoobjevy

Lidé dokáží snadno používat echolokátor jako delfíni, zjistili vědci

Vědci provedli experiment na skupině nevidomých, ale i vidoucích lidí s cílem zjistit, zda se mohou sami orientovat v uzavřených prostorách. Výsledek byl velmi zajímavý. Technikou, kterou používají delfíni, tito lidé dokázali zjistit svou pozici v místnosti.

Tomáš Chalupa 6. března 2017

Vědci jim ukázali, jak vytvářet jazykem mlaskavé zvuky, které se rozléhají v prostoru. Neni to nic těžkého, umí to každý člověk. Pro vědce nebylo překvapením, že slepí lidé velmi rychle pomocí sluchu vnímali ozvěnu a dokázali se zorientovat v prostoru. Ovšem překvapením bylo, že stejně úspěšní byli i lidé, kteří vidí. Těm byly zavázány oči, a přesto byli ve výsledcích na úrovni slepých lidí ve schopnosti používat echolokaci. Zdá se, že je to schopnost, kterou lidé mají vrozenou.

„Domnívali jsme se, že u vidoucích lidí to není věc, kterou by se mohli někde naučit a že tak jejich výsledky nebudou dobré,“ říká Virginia Flanaginová z univerzity v Mnichově, která experiment realizovala. Po pravdě byli vidomí v používání echolokace dokonce úspěšnější než slepci. Dokázali určit rozměry místnosti s odchylkou o pouhá čtyři procenta.

Další zajímavou věcí bylo, že efektivnější byla vlastní echolokace, tedy pokud zvuky vydávali sami lidé. Do místnosti totiž vědci umístili i zařízení, které dokázalo vytvářet ty samé zvuky, takže lidé je vytvářet nemuseli. Přesto byly výsledky při použití stroje horší. Je zjevné, že člověk se lépe orientuje, pokud tyto zvuky vyluzuje sám.

Jak ukazuje video, že echolokace se dá využít dokonce i při jízdě na kole. Tuto schopnosti si ostatně může vyzkoušet každý sám ve svém pokoji, stačí trochu cviku.

Další články

Zavří­t reklamu