válkaČeskoslovenskoobjevy

Lidé si přestávají dávat na Vánoce dárky. Šetří tím životní prostředí

Lidé si přestávají dávat na Vánoce dárky. Šetří tím životní prostředí
Zdroj: independent.co.uk

Tuny balícího papíru, tuny nechtěných dárků, které končí bez využití, i tuny odpadu, který vzniká po každoročním hodování a oslavách - i takové jsou Vánoce. Stále více lidí je proto odmítá slavit "postaru". Není jim lhostejný osud naší planety.

Simona Knotkova 19. listopadu 2019

„Lidé stále víc hledají spíše zážitky než věci. Částečně je to podle mě způsobeno tím, že jim záleží na planetě. Také už ale mají všeho dost,“ míní Richard Clapham z organizace Waste & Resource Action Programme, jež si klade za cíl omezit plýtvání zdrojů a zvýšit udržitelnost.

Mezi „probuzené“ jedince patří například Jane Ruessmann. Osmapadesátiletá Britka měla už dost každoročního stresu, který je neodmyslitelně spjatý s posledním měsícem roku.

„Jednoho roku jsem si řekla: ‚Co kdybychom s tím přestali?‘ Všechny ty vánoční přípravy pro mě vždycky byly noční můrou. Člověk vyhodil spoustu peněz za věci, které nikdo doopravdy nepotřeboval a nevěděl, co s nimi. Za dva dny bylo po všem. Navíc mě znepokojují klimatické změny. Musíme udělat pár kroků zpět a žít víc jednoduše. Možná teď zním jako stará dáma, ale děti mají všeho nadbytek. Z nové věci se radují hodinu. Myslím, že by jim prospělo, kdyby toho dostávaly míň. Od té doby, co jsme si přestali dávat dárky, je všechno daleko uvolněnější,“ prozradila v rozhovoru se zpravodajským webem Independent.

Podobný názor na problematiku má také o rok starší David March, který vánočnímu nadělování neholduje už 25 let.

„Lidi vypadají před Vánocemi mizerně. Berou jako svou povinnost, že se musí chovat určitým způsobem, a to mě rozesmutňuje. Jsou buď opilí, nebo šíleně vystresovaní. Dřív jsem nebýval jiný. Když jsem poprvé slyšel někoho mluvit o životním prostředí, myslel jsem si, že to jsou jenom pošahaní hipíci. Pak jsem ale v roce 1985 poprvé zaslechl o globálním oteplování a věděl jsem, že jsme v průšvihu. První Vánoce bez dárků jsem byl jediný v okolí, ale za ty roky nás stále přibývá. Myslím, že lidi už mají dost Vánoc,“ vypravuje muž, kterému ještě donedávna dělal jedinou společnost jeho pes.

I podobně extrémně vypadá u některých rodin vánoční nadílka. Greta Thunberg by z ní radost asi neměla...

I podobně extrémně vypadá u některých rodin vánoční nadílka. Greta Thunberg by z ní radost asi neměla…

To pětatřicetiletou Alexiu Tibb neodrazuje od Vánoc bez dárků ani její tříletá dcera a osmiměsíční syn. Naopak – podle jejích slov si děti dárků neváží.

„Moje dcera Lyra se na Vánoce vždy těšila, ale moc nechápala, o čem jsou, a nakonec úplně ztratila zájem o dárky. Cítila jsem se vždy trochu trapně, když pod stromkem zůstávaly dárky, které se ani neobtěžovala rozbalit. Naše rodina se každým rokem rozrůstá a já už mám po krk kupování dárků, které nikdo nechce. Za časů mámy děti dostávaly jenom mandarinky nebo ořechy, a na Vánoce mají ty nejúžasnější vzpomínky. Vím, že naše společnost je dnes už jinde, ale chci, aby i moje děti to takto vnímaly, že už samotné Vánoce jsou darem,“ říká.

Dodává, že namísto věcí pro rodinu raději přispívá na kuřata či krávy pro obyvatele chudých částí světa. U nás tuto službu zprostředkovává například Člověk v tísni a jeho Skutečné dárky.

Co si o vánočních dárcích myslíte vy? Je to pro vás tradice, kterou si nenecháte vzít, nebo jste také názoru, že nastal nejvyšší čas, aby naše společnost přehodnotila svůj konzumní postoj ke svátkům?

Související články

Další články

Zavří­t reklamu