válkaČeskoslovenskoobjevy

Lidé na Sahaře uměli vyrobit sklo už před tisíci lety

Lidé na Sahaře uměli vyrobit sklo už před tisíci lety
Zdroj: ancientpages.com

Archeologové našli na Sahaře důkazy o tom, že lidé v této oblasti dokázali vyrobit sklo stovky let předtím, než připluli Evropané. Technologie výroby skla tak byla mnohem rozšířenější, než se původně myslelo.

Tomáš Chalupa 29. ledna 2018

V průběhu vykopávek v oblasti Ile-Ife v severozápadní Nigérii našli archeologové na 12 tisíc skleněných korálků a množství skleněných zbytků nejspíše z jejich výroby. Tyto artefakty spadají podle odborníků do 11. až 15. století. To je období, kdy podle původních předpokladů místní lidé rozhodně neměli sklo umět vyrábět, ale pouze je zpracovávat.

Naleziště podle všeho sloužilo jako sklářská dílna po více než sto let. Dříve se vědci domnívali, že zde dovezené sklo bylo taveno a přetvářeno na okrasné šperky a další předměty. Chemická analýza ale ukázala, že složení skla je odlišné od skla používaného v té době v jiných oblastech,a vědci tak došli k názoru, že zde sklo bylo přímo vyráběno. To by znamenalo, že tuto technologii lidé ovládali mnohem dříve, než se čekalo. Oblast Sahary tak byla jedním z míst, kde lidé už před tisícem let dokázali vyrobit sklo, navíc zcela odlišného složení než v jiných částech světa.

Další články

Zavří­t reklamu