válkaČeskoslovenskoobjevy

Lidé na japonském ostrově mají problém. Opilí pospávají na silnicích

Lidé na japonském ostrově mají problém. Opilí pospávají na silnicích
Zdroj: instagram.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Přepracovaná a nevyspalá japonská společnost nemá daleko ke sklence něčeho ostřejšího. Na japonském ostrově Okinawa to má za následek rojo-ne - spaní na silnici.

Simona Knotkova 19. května 2021

O Japoncích je známo, že spí doslova všude a společnost to toleruje. Ne, že by snad všichni trpěli spánkovou nemocí, spíše všichni hodně pracují a mají málo času na odpočinek. Spánkový deficit poté nahání na lavičkách v parku, v kavárnách, prostředcích hromadné dopravy nebo třeba rovnou v práci. Problém nastává, když se improvizovaným ložem stane asfaltová silnice. I když to zní jako vtip, na japonském ostrově Okinawa se spaní na silnici šíří jako epidemie. Tamní obyvatelé mají pro to dokonce název – rojo-ne.

„Teprve o tom sbíráme statistiky. Ani jsem nevěděl, že něco jako rojo-ne existuje, dokud jsem nepřišel do Okinawy. Je to fenomén unikátní právě pro tento ostrov,“ sdělil šéf tamní policie Tadataka Mijazawa.

Jenom za minulý rok museli strážníci vyšetřovat více než sedm tisíc případů spaní na silnici. Šest z nich skončilo nehodou a tři úmrtím. Policie je názoru, že (kromě tradičního nedostatku spánku u japonských občanů) hlavní viníci tohoto ojedinělého jevu jsou dva – vysoké teploty a alkohol. Okinawa je proslulá rýžovým alkoholickým nápojem awamori, jehož obsah alkoholu se pohybuje mezi 25 až 43 procenty.

Situaci nijak nepomohl ani koronavirus a s ním spojená bezpečností nařízení, která omezila noční život, ba naopak. Zdá se, že světová krize na konzumaci alkoholu jenom přidává, protože počet letošních případů už přesáhl loňská čísla.

„Nechápejte mě špatně, alkohol není špatný. Je ale špatné konzumovat ho v nadměrném množství,“ říká vedoucí dopravní policie v prefektuře Okinawa Tatsuo Oširo.

Vedení ostrova si s pouličními spáči zatím neví příliš rady. Každý, kdo namísto do své postele ulehne na silnici, by měl mít ale na vědomí, že páchá přestupek, za který může být pokutován až 50 tisíci jeny (více než 10 tisíci korun). Celkem vysoká částka na jeden venkovní šlofík.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu