válkaČeskoslovenskoobjevy

Lidé museli opustit své domy, když na ně začali z nebe padat mrtví netopýři

Lidé museli opustit své domy, když na ně začali z nebe padat mrtví netopýři
Zdroj: odditycentral.com

V australském městečku Cairns došlo k nebývalé kalamitě. Desítky rodin musely uprostřed enormních veder opustit své domovy poté, co z nebe začali padat mrtví netopýři. Byly jich stovky a umírali právě kvůli vedru.

Tomáš Chalupa 13. prosince 2018

Ze stromů ve městě začali padat netopýři poté, co se denní teploty vyšplhaly na 40 stupňů Celsia. Podle biologů je to právě hranice 40 stupňů, která je pro noční tvory kritická – s takovým vedrem nejsou schopni se vypořádat. Jejich orgány začnou selhávat a padají na zem v bezvědomí nebo mrtví. Jakmile místní obyvatelé zjistili, co se děje, zavolali odborníky z řad ochránců zvířat. Ti pracovali nepřetržitě celý den a noc a stříkali na spadlé netopýry vodu z rozprašovačů.

Přes veškerou snahu se ale začaly mrtvoly netopýrů množit na cestách a veřejných pozemcích a staly se hrozbou pro veřejné zdraví. Úřady proto v některých oblastech rozhodly, že bude lepší, pokud lidé na nějakou dobu město opustí. „Mluvíme tu o celých akrech posetých mrtvolami netopýrů,“ řekl místním novinám jeden z obyvatel města Pip Schoor. Podle něj nikdo takovou netopýří katastrofu nepamatuje. Problémem nejsou jen mrtví netopýři, ale údajně také červi, kteří z jejich těl vylézají. Některé oblasti města začínají vypadat jako z hororu, všude je cítit zkažené maso, těla netopýrů hnijí a vylézají z nich červi, kteří pak lezou po zdech domů.

Lidem v Cairns pomalu dochází trpělivost. Podle některých místní municipalita nepřistupuje k problému zodpovědně. Zaměstnanci technických služeb sice odklízejí mrtvá těla, ale sypou je do plastových pytlů, které pak dále nechávají celý den na slunci. „Musíme nosit masky, hodně lidí zvrací,“ říká další místní obyvatelka Lisa Eagletonová.

Ke klidu nepřispěly ani informace od místních zdravotníků, že někteří mrtví netopýři mohli být nakaženi lysavirem. Pokud se někdo dotkne mrtvého netopýra, měl by být očkován proti této skupině virů. Lidé se přesto snaží v rámci dobrovolné pomoci odklízet mrtvé netopýry z města. Městské služby na tento úkol zjevně nestačí, a pokud se má život v Cairnsu vrátit k normálu, musí každý přiložit ruku k dílu.

Otázkou také je, zda se tento fenomén bude opakovat. Zdá se, že extrémní teploty nebudou v budoucnu tak zřídkavé jako nyní a v rámci globálního oteplování k nim může docházet častěji. To by znamenalo, že netopýří kalamita se bude zase opakovat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu