válkaČeskoslovenskoobjevy

Lidé mají velký mozek, protože prapředci lovili velká zvířata

Lidé mají velký mozek, protože prapředci lovili velká zvířata
Zdroj: Wikimedia Commons, volné dílo
+ 1 fotka+ 2 fotky

Zásadní orgán, který druh Homo sapiens povýšil nad všechny ostatní živočišné druhy, je mozek. Je velký, dokonce hodně velký, pokud bychom ho brali k poměru k tělu. Jak to, že se nám zrovna tento orgán tak moc vyvinul? Vědci se domnívají, že znají odpověď.

Tomáš Chalupa 27. března 2021

Lidský mozek, respektive mozek předchůdců člověka rostl po celé období pleistocénu. Kontinuální zvětšování tohoto orgánu vždy zajímalo vědce a hledali otázku na to, proč. Tým z univerzity v Tel Avivu se dobral jistého vysvětlení. Ve chvíli, kdy se z lidí stali lovci, a především když se začali zaměřovat na velké savce, jako byli mamuti, jejich mozek rostl více, protože těla předků dostávala více tučné potravy. Dokud byli lidé závislí na sběru plodů a maso, natožpak tučné, nebylo běžnou součástí jídelníčku, mozek se zvětšoval jen velmi pomalu. Hlavním důvodem tak je lov mamutů a s tím spojený přísun tuků.

Této hypotéze odpovídá i zjištění, že poté, co se lidé začali zabývat zemědělstvím, jejich mozek přestal růst, a dokonce se velmi mírně zmenšil. Přechod na rostlinnou stravu byl oním momentem, kdy se dynamický růst zastavil. Když začali mamuti vymírat a bylo stále těžší je ulovit, lidé díky větším mozkům dokázali vymyslet adaptaci jednak v podobě zemědělství, ale také v lovu menších zvířat. Na úrovni druhů se většinou tyto adaptační procesy dějí nevědomě a jsou výsledkem jiných procesů, než je úvaha. Naopak v případě člověka vznik zemědělství a specializace na lov menších zvířat je jednoznačně výsledkem duševní činnosti. Člověk už byl zkrátka natolik inteligentní, aby si dokázal poradit a nevyhynul.

Thumbnail # Mamuti žili v době pyramid a dalších 12 historických faktů, které vás překvapí
Mohlo by Vás zajímat:

Mamuti žili v době pyramid a dalších 12 historických faktů, které vás překvapí

Celou teorii, která byla otištěna v magazínu Physical Anthropology ale napadají další odborníci. Podle nich není vůbec prokázané, že naši předci lovili mamuty v tak velkém množství, že to byla jejich hlavní potrava. Rovněž není jisté, že je začali lovit v době, kdy se lidský mozek nejrychleji zvětšoval. V teorii je podle kritiků celá řada nejasných míst, nicméně nejde ani tak o kritiku teorie jako takové, ale o zdůraznění faktu, že o procesu a příčinách růstu lidského mozku toho víme velmi málo. Nelze s jistotou říct, že jedinou příčinou byla například strava. Růst mozku je komplexní problém a bude trvat ještě dlouho, než plně pochopíme, proč je náš mozek tak velký a jak se vlastně vyvinul.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu