Touhu mít psa mají mnozí lidé prostě v genech.

Touhu mít psa mají mnozí lidé prostě v genech. | zdroj: nypost.com


Lidé, kteří touží mít psa, to mají v genech

TÉMATA: psi | genetika

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 07. 2019 | 08:21

Lidé často říkají, já jsem nezachránil psa, to on zachránil mě. Rozhodnutí vzít si k sobě nějakého psího kamaráda je podle vědců ovšem silně ovlivněno naší genetickou výbavou.

Tým vědců z Velké Británie a Švédska se snažil najít odpověď na to, jak geny ovlivňují různé lidské rysy a charakteristiky. Výzkum tedy rozhodně nebyl primárně zaměřen na psy. Vědci zkoumali 35 tisíc švédských dvojčat, a to jak identických, tak polovičních.

A jako jeden z vedlejších výsledků výzkumu se ukázalo, že identická dvojčata vlastní psy o více než 50 procent častěji než poloviční dvojčata. Identická dvojčata mají zcela identickou DNA, poloviční dvojčata ji mají stejnou jen z poloviny. Co tedy toto zjištění ukazuje? Podle vědců je jasné, že za rozhodnutím vlastnit psa musí stát geny, protože jinak by v této oblasti nebyl mezi dvojčaty žádný rozdíl.

Vědci se nyní hodlají zaměřit na konkrétní genetické kombinace, které rozhodnutí mít psa ovlivňují. Současně se otevírá celá řada dalších vědeckých cílů. Je totiž známo, že pes zlepšuje spánkové vzorce svého pána a stejně tak snižuje riziko alergií nebo astmatu. Má to nějakou spojitost s genetickou výbavou člověka? A na ještě hlubší úrovni se vědci možná dostanou i k tomu, co vedlo lidi před 15 tisíci lety, aby začali psy domestifikovat. Nakonec možná zjistíme, že to vše bylo dopředu uloženo v našich genech, kdo ví?

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 07. 2019 | 08:21

Zavří­t reklamu