válkaČeskoslovenskoobjevy

Lidé jsou jen součástí experimentu zlého génia, říká vědkyně

Lidé jsou jen součástí experimentu zlého génia, říká vědkyně
Zdroj: dailymail.co.uk

Vědci se poslední dobou podezřele často vyjadřují k naší realitě jako k uměle vytvořenému prostředí. K těmto vědcům se připojila nejnověji doktorka filozofie Laura D'Olimpio z univerzity Notre Dame v australském městě Fremantle.

Tomáš Chalupa 1. srpna 2020

Nejste tam, kde teď jste, ale jste úplně jinde. Jenže váš mozek ani vaše smysly to nemohou poznat, protože je jim servírována umělá realita. Ve skutečnosti jste někde v laboratoři. Že je vám to povědomé? Ano, je to v podstatě základní myšlenka z filmu Matrix. A přesně tak možná vypadá naše realita, jak tvrdí Laura D’Olimpio.

Dokonce možná nemáme ani těla. Jen naše mozky jsou udržovány v nějakém prostředí, kde mohou dále existovat. Vše, co máme kolem sebe, je jen výplodem našich mozků. Realita je jiná. Mozky jsou napojeny na superpočítač, který je schopen udržovat iluzi naší existence v umělé realitě.

Existujeme vůbec? Není to tak zvláštní otázka, jak by se mohlo zdát. Už v roce 1981 filozofka Hilary Putnamová umístila dva mozky do umělých nádrží a dumala nad tím, jak vypadá jejich realita. Podobnými úvahami se zaobíral už slavný René Descartes. Jak už to u filozofů bývá, otázek je mnohem více než odpovědí. Pokud žijeme skutečně v umělé realitě a naše mozky plavou v kádích nějakého šíleného experimentu, nemáme žádnou šanci to zjistit, a naší realitou je tak realita umělá. Problém se tak trochu točí v kruhu, tedy dokud nepřijde někdo s modrou pilulkou. Ale to se děje jen ve filmu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu