válkaČeskoslovenskoobjevy

Lidar odhalil dávno zaniklé město, které mělo tolik budov jako dnešní Manhattan

Lidar odhalil dávno zaniklé město, které mělo tolik budov jako dnešní Manhattan
Zdroj: dailystar.co.uk
+ 1 fotka+ 2 fotky

S pomocí leteckého laserového skenování (LiDAR) byl učiněn objev, který může přepsat historii Mexika. V samém srdci tohoto středoamerického státu vědci odhalili dávno zapomenuté pyramidové město, které mělo tolik budov kolik dnešní Manhattan, ovšem na mnohem menší ploše.

Yvonne Pokorná 5. dubna 2018

Město známé jako Angamuco se rozprostíralo na ploše velké přes 26 kilometrů čtverečních. Pro srovnání, newyorský městský obvod Manhattan má rozlohu 59,5 km². Stálo ve stínu vulkánu Parícutin v dnešním mexickém státě Michoacán. V tomto areálu vědci s pomocí technologie leteckého laserového skenování (tzv. Lidaru) detekovali základy 40 tisíc budov. Odhadují, že v dobách rozkvětu (1000 až 1350 n.l.) žilo ve městě okolo 100 tisíc lidí.

Angamuco bylo postaveno asi před tisíci lety lidmi z kultury Purépecha. Šlo o současníky a konkurenty podstatně známějších Aztéků. Ti se několikrát snažili jejich říši ovládnout, ale bez úspěchu.

“Je to úžasné uvědomit si, že tak obrovské město existovalo po celou dobu v samém srdci Mexika,” řekl americký archeolog Chris Fisher, který se na výzkumu podílel. “Když to sečteme, vychází nám až 40 tisíc budov, což je skoro stejné množství základů budov, jako jsou na ostrově Manhattanu,” dodal.

Angamuco bylo objeveno už v roce 2007 a archeologové se zprvu pokoušeli ho odkrývat tradičním archeologickým průzkumem v terénu. Brzy si však uvědomili, že pokud budou tímto způsobem pokračovat, potrvá jim jedno až dvě desetiletí zmapovat celou oblast. Proto od roku 2011 začali naleziště prozkoumávat pomocí technologie LiDAR, což jim umožnilo odhalit neuvěřitelné množství staveb – od pyramid, chrámů až po silniční sítě, rozsáhlé zahrady určené k pěstování plodin, a dokonce i míčové dvorce.

Tým zjistil, že Angamuco mělo unikátní uspořádání. Monumenty jako třeba pyramidy a otevřená náměstí byly převážně soustředěny v osmi zónách na okrajích města, tedy nikoli v jednom velkém městském centru, jak by se dalo očekávat.

S výsledky svého výzkumu vědci přišli nedlouho po objevu mayské megapole v guatemalské džungli. “Kamkoli namíříte lidar, objevíte něco nového,” upozorňuje Fisher s tím, že stále víme málo o předkolumbovské Americe. “Právě teď se musí přepisovat všechny učebnice, ale za dva roky je bude třeba přepsat znovu,” poznamenává k revoluci, která současnou archeologií otřásá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu