Pozůstalí díky The Coffin Club ušetří a zesnulí budou pohřbeni přesně podle svého přání.

Pozůstalí díky The Coffin Club ušetří a zesnulí budou pohřbeni přesně podle svého přání. | zdroj: dailymail.co.uk, narrative.ly


Levně a po svém: Senioři si sami sobě vyrábí rakve

TÉMATA: nový zéland | stáří | smrt | hobby | senioři | pohřebnictví

user-avatar

Simona Knotková

19. 01. 2018 | 08:00

V novozélandském městě Rotorua mohou senioři navštěvovat nevšední klub. Jeho hlavní náplní je výroba vlastních rakví.

The Coffin Club založila v roce 2010 dnes šestasedmdesátiletá Katie Williams. Nápad vznikl už několik let předtím, když navštěvovala univerzitu třetího věku. Právě tam se ostatním studentům svěřila s myšlenkou klubu, jehož členové si budou moci vyrábět své vlastní rakve.

"Bůh ví, proč jsem si tehdy stoupla a promluvila jsem o svém nápadu. Když ale naše setkání skončilo, ostatní za mnou začali chodit a povídali si se mnou o tom. Došlo mi, že to není zase tak strašidelný nápad. Vlastně to hodně dává smysl," vzpomíná.

Každé středeční ráno se teď zájemci schází v bývalém skladu a vyrábí si rakve. Je jenom na nich, jaký styl si pro svou poslední cestu zvolí. Zatímco jedni volí tradičnější podobu, byly i případy, kdy si někdo rakev polepil obrázky Elvise Presleyho či se při její výrobě nechal inspirovat designem motokáry.

Členové The Coffin Clubu se nazývají jako "výrobci kvalitního a finančně dostupného podzemního nábytku". Součástí klubu jsou i pravidelné workshopy. Williams chce, aby se smrt a s ní spojený pohřeb přestal brát jako tragická událost, ale naopak jako přirozená součást života, kterou si lze co nejvíce zpříjemnit.

Katie Williams, zakladatelka klubu

"Váš život je pestrý a výrazný… A pak z něho máte odejít takhle? Nuda! A tolik peněz, které pozůstalí musí utratit za dřevěnou krabici! V našem klubu si je proto vyrábíme sami a šetříme peníze."

Její přístup k umírání vychází i z několikaleté praxe v hospicích. "Viděla jsem už tolik lidí umírat. Jejich pohřby ale neměly nic společného s energickými životy, jaké tito lidé vedli. Neřekli vám nic o tom, jací ti lidé za svého života byli. Že se smáli, milovali. Jsem hluboce přesvědčená o tom, že si lidé zaslouží daleko osobnější rozloučení."

Její myšlenku přejali i další senioři z Nového Zélandu, kteří si otevírají své vlastní kluby. Co si o tom myslíte vy? Je to morbidní? Anebo naopak originální způsob, jak se vypořádat s neodvolatelnou srážkou se smrtí?

user-avatar

Simona Knotková

19. 01. 2018 | 08:00

Zavří­t reklamu