válkaČeskoslovenskoobjevy

Levně a po svém: Senioři si sami sobě vyrábí rakve

The Coffin Club založila v roce 2010 dnes šestasedmdesátiletá Katie Williams. Nápad vznikl už několik let předtím, když navštěvovala univerzitu třetího věku. Právě tam se ostatním studentům svěřila s myšlenkou klubu, jehož členové si budou moci vyrábět své vlastní rakve.

„Bůh ví, proč jsem si tehdy stoupla a promluvila jsem o svém nápadu. Když ale naše setkání skončilo, ostatní za mnou začali chodit a povídali si se mnou o tom. Došlo mi, že to není zase tak strašidelný nápad. Vlastně to hodně dává smysl,“ vzpomíná.

Každé středeční ráno se teď zájemci schází v bývalém skladu a vyrábí si rakve. Je jenom na nich, jaký styl si pro svou poslední cestu zvolí. Zatímco jedni volí tradičnější podobu, byly i případy, kdy si někdo rakev polepil obrázky Elvise Presleyho či se při její výrobě nechal inspirovat designem motokáry.

Členové The Coffin Clubu se nazývají jako „výrobci kvalitního a finančně dostupného podzemního nábytku“. Součástí klubu jsou i pravidelné workshopy. Williams chce, aby se smrt a s ní spojený pohřeb přestal brát jako tragická událost, ale naopak jako přirozená součást života, kterou si lze co nejvíce zpříjemnit.

Katie Williams, zakladatelka klubu

Katie Williams, zakladatelka klubu

„Váš život je pestrý a výrazný… A pak z něho máte odejít takhle? Nuda! A tolik peněz, které pozůstalí musí utratit za dřevěnou krabici! V našem klubu si je proto vyrábíme sami a šetříme peníze.“

Její přístup k umírání vychází i z několikaleté praxe v hospicích. „Viděla jsem už tolik lidí umírat. Jejich pohřby ale neměly nic společného s energickými životy, jaké tito lidé vedli. Neřekli vám nic o tom, jací ti lidé za svého života byli. Že se smáli, milovali. Jsem hluboce přesvědčená o tom, že si lidé zaslouží daleko osobnější rozloučení.“

Její myšlenku přejali i další senioři z Nového Zélandu, kteří si otevírají své vlastní kluby. Co si o tom myslíte vy? Je to morbidní? Anebo naopak originální způsob, jak se vypořádat s neodvolatelnou srážkou se smrtí?

Další články

Zavří­t reklamu