válkaČeskoslovenskoobjevy

Letuška Uli Dickersonová zachránila 125 cestujících před únosci

Letuška Uli Dickersonová zachránila 125 cestujících před únosci
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

14. červen roku 1985 měl být pro letušku společnosti TWA, Uli Dickersonovou, den jako každý jiný. Jenže místo toho se dostala do víru nečekaných událostí, při kterých nakonec sehrála zásadní roli a zachránila cestující dopravního letadla.

Tomáš Chalupa 11. února 2019

Let společnosti TWA z Athén do Říma měl být krátký a bezproblémový. Jenže nedlouho po startu se začaly věci vyvíjet dramatickým způsobem. V deset hodin dopoledne se dva cestující postavili a vytáhli pistoli a dva granáty, které se jim podařilo propašovat na palubu. Bylo jasné, že letadlo je uneseno.

Jeden z únosců navíc vytáhl pojistku granátu. Stačilo, aby povolil sevření, a granát by explodoval. Letadlo by se zřítilo a všichni by byli mrtví. Byla to zoufalá situace. Muž s odjištěným granátem bouchal tak dlouho na dveře pilotní kabiny, až mu piloti konečně otevřeli. Muž s pistolí pak vyhnal všechny piloty z kabiny a posadil se za knipl. Letadlo nyní bylo zcela pod kontrolou útočníků.

Únosci byli členové hnutí Hizballáh, kteří chtěli stroj dostat do Bejrútu, hlavního město Libanonu. Tam je hnutí doma a má tam obrovský vliv. Přesto bejrútská kontrolní věž nejprve odmítala letadlu umožnit přistát na svém letišti. Když jim ale kapitán letadla vysvětlil, jak vážná je situace a že na palubě může každou chvíli vybuchnout granát, bylo přistání povoleno.

Únosci mluvili špatně anglicky, ale lépe na tom byli s němčinou. Tu ovládala také Uli Dickersonová, která se v Německu narodila. Díky tomu byla schopná navázat kontakt s únosci. Letadlo mezitím přistálo a začalo doplňovat palivo. Dickersonová přemlouvala únosce, aby neubližovali posádce ani cestujícím, také se přimlouvala za to, aby propustili ženy z řad cestujících.

Letadlo doplnilo palivo a únosci se rozhodli, že poletí do Alžíru. Tam ovšem místní letiště odmítlo stroj znovu natankovat, pokud za pohonné hmoty posádka nezaplatí. Únosci žádné peníze neměli. Dickersonová nabídla svou platební kartu a zaplatila palivo. Únosci poté nařídili, aby letadlo opět letělo do Bejrútu. Únosci už byli velmi podráždění. Při letu zpět vyčleňovali všechny pasažéry s americkými pasy a bili je. Dickersonová se jejich řádění snažila zabránit, často se postavila přímo před útočníky.

Únosci pak nařídili shromáždit pasy s tím, že chtějí najít všechny Židy. Dickersonová schovala pasy těch, jejichž příjmení bylo zjevně židovské, aby je uchránila bití. Únosci se ale dostali k pasu Roberta Stethama, potápěče speciální jednotky SEAL. Toho únosci zbili a pak střelili pistolí do hlavy.

Na letišti pak jeho tělo vyhodili z letadla a pro jistotu ještě jednou do něj střelili. Následně předali do rukou šíitských milicí sedm Židů z řad cestujících, kteří byli odvedeni do vězení. Na palubu přišlo několik dalších těžce ozbrojených bojovníků Hizballáhu, aby pomohli únoscům. Letoun pak znovu natankoval a letěl zpět do Alžíru.

Tam propustili většinu cestujících včetně Dickersonové a znovu odletěli do Bejrútu, kde požadovali propuštění tisícovky libanonských vězňů. Pak byli ochotni propustit zbytek posádky a cestujících. Na konci složitého vyjednávání došlo k propuštění 31 vězňů z izraelských věznic. Pak únosci opustili letadlo.

Dickersonová měla velký podíl na tom, že byl zabit jen jediný pasažér. Když se ale její hrdinství medializovalo včetně toho, že chránila židovské cestující, musela čelit výhružkám smrti od radikálů. Nakonec se kvůli tomu musela přestěhovat do Arizony.

Za své chování při únosu byla vyznamenána Stříbrnou medailí. Vůdce únosců Mohammed Al Hammadí byl odsouzen k mnohaletému žaláři. Byl propuštěn po 19 letech a od té doby o něm nikdo neslyšel. Je ale stále na seznamu hledaných osob FBI.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu