Letuška Neerja Bhanotová byla mladá a krásná, bohužel padla za oběť teroristům.

Letuška Neerja Bhanotová byla mladá a krásná, bohužel padla za oběť teroristům. | zdroj: vintage-everyday.com


Letuška Neerja Bhanotová přelstila teroristy a zaplatila za to

TÉMATA: ženy | letušky | terorismus | pákistán | letecká doprava

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 05. 2020 | 12:30

5. října roku 1986 bylo uneseno na letišti v Karáčí letadlo Pan Am, které právě dorazilo z Bombaje. Na palubu se dostali čtyři palestinští teroristé, kteří se chtěli domoci propuštění svých vězněných spolubojovníků na Kypru a v Izraeli. Ovšem na palubě sloužila vrchní letuška Neerja Bhanotová, která projevila pozoruhodnou chladnokrevnost.

Bhanotová si všimla teroristů, ještě když bylo letadlo na zemi. Podařilo se jí nenápadně upozornit piloty v kabině, kteří uprchli okýnkem ven. To byla zásadní výchozí situace, protože bez pilotů nemohlo letadlo nikam letět. Ovšem pro Bhanotovou nastala situace, kdy jako nejvýše postavený člen posádky musela převzít velení v extrémně složité a nebezpečné situaci.

Teroristé našli mezi pasažéry jednoho Američana indického původu, kterého zastřelili a jeho tělo vyhodili z letadla ven. Bylo jasné, že únosci se nebudou zdráhat zabít kohokoliv, aby dosáhli svých požadavků. Teroristé byli převlečeni za pákistánské policisty a byli ozbrojeni automatickými zbraněmi a výbušninami.

Nastalo období dlouhého čekání, kdy teroristé chtěli, aby do letadla nastoupili další piloti, ale jejich požadavek zůstal nevyslyšen. Teroristé několikrát hrozili některým pasažérům zastřelením, situace byla extrémně vypjatá po celých 17 hodin. To už letadlu došla veškerá energie, bylo potemělé a bylo jasné, že teroristé ničeho nedosáhnou. Nakonec se rozhodli, že zemřou jako mučedníci, začali střílet do kabiny plné pasažérů, házeli granáty a snažili se odpálit své vesty s výbušninami. Mezitím se ale podařilo otevřít jedny z dveří a pasažéři prchali ven. Pomáhala jim právě Bhanotová. Mohla utéct jako první a zachránit si život, ale čekala, až se dostanou ven pasažéři. Všiml si toho jeden z teroristů, který jí chytil za hlavu a zblízka zastřelil.

Pak na palubu vtrhlo komando a všechny teroristy zatklo. Později byli odsouzeni k doživotí, ale postupně byli propuštěni až na vůdce skupiny, který dodnes sedí v americkém vězení. Některé z teroristů zřejmě pozabíjely americké drony. Útok si vyžádal 51 obětí na životech z celkového počtu 381 pasažérů a členů posádky.

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 05. 2020 | 12:30

Zavří­t reklamu