válkaČeskoslovenskoobjevy

Letecká tragédie, která zabila hudbu

Letecká tragédie, která zabila hudbu
Zdroj: biography.com

Dne 3. února roku 1959 zahynuli při letecké katastrofě tři přední američtí hudebníci Buddy Holly, Ritchie Valens a J.P. “The Big Bopper” Richardson. Pro tehdejší hudební svět o byla obrovská rána a noviny psaly o nehodě jako o dni, kdy zemřela hudba.

Tomáš Chalupa 17. června 2020

Nejslavnější ze zesnulé trojice byl bezesporu průkopník rock’n’rollu Buddy Holly, který se proslavil písněmi jako That’ll Be the Day a Peggy Sue. Ritchie Valens byl v té době vycházející hvězda, jenž dobyl hitparády songem Dona. Richardson, známý pod přezdívkou Big Bopper, byl autor písní a také DJ v rádiu. Všichni tři vyrazili společně na Winter Dance Party Tour, což byla šílená šňůra 24 koncertů během tří týdnů na americkém Středozápadě.

Vzdálenost mezi místy konání a špatně vybavené autobusy pro turné měly na muzikanty neblahý vliv. Hudebníci onemocněli chřipkou a Hollyho bubeník byl hospitalizován s omrzlinami. Buddy Holly, sám značně unavený nedostatkem spánku, se proto rozhodl, že pro cestu na další koncert pronajme malé dopravní letadlo.

Původně měl letět jiný člen party Tommy Allsup, který si hodil mincí s Valensem a místo vyhrál Valens. Místo Richardsona měl původně letět Waylon Jennings, ale Richard ho přemluvil, aby mu místo přenechal, protože se cítil nemocný. Holly se mu za to smál, když mu řekl: „Doufám, že ten autobus zas někde zamrzne.“ Naštvaný Jennings mu odpověděl: „Já zas doufám, že to vaše éro spadne.“ Věta mu prý zněla v uších po zbytek života.

Za kniplem stroje, který stál na letištní ploše v Mason City Airport, byl jednadvacetiletý Roger Peterson. I přes svůj mladý věk měl za sebou už čtyři roky komerčního létání. V osudný den se k němu ale bohužel nedostalo varování ohledně špatného počasí. Po několika minutách letu vletěl přímo do sněhové bouře, ze které už svůj stroj nedokázal dostat. Letadlo se zřítilo rychlostí 270 km/h a narazilo do země. Zahynula celá posádka. V době smrti bylo Hollymu 22, Richardsonovi 28 a Valensovi pouhých 17 let.

Původní vyšetřování případu skončilo konstatováním, že špatné počasí a chyba pilota způsobily krátce po startu prostorovou dezorientaci, kvůli níž pilot Roger Peterson ztratil kontrolu nad letadlem. Tento závěr byl však mnohokrát zpochybňován, ale ani otevření případu v roce 2015 nepřineslo žádné nové výsledky. Zkrátka za takového počasí neměl Peterson nikam letět bez ohledu na to, že při samotné pilotáži zřejmě dělal, co mohl.

Když v jednom jediném dni vyhasly životy tří talentovaných hudebníků, způsobilo to u milionů fanoušků šok, ze kterého se americká hudební scéna vzpamatovávala ještě dlouhou dobu. Právem je 3. únor 1959 dodnes považován za den, kdy zemřela hudba. Toto označení se vžilo díky slavné písni American Pie, kterou v roce 1971 nazpíval Don McLean.

Další články

Zavří­t reklamu