Milan Rastislav Štefánik | zdroj: archiv


Letec i erotoman Štefánik: měl současně až sto žen, svedl i dceru slavného českého básníka

TÉMATA: první světová válka | československo | rakousko-uhersko

Pro biology a sexuology byl zakladatel samostatného československého státu Milan Rastislav Štefánik učiněnou záhadou. Jak je možné, že tento drobný, plešatý muž s tvářemi poďobanými od neštovic tolik přitahoval druhé pohlaví? Jistě to nebyl fyzický vzhled, který ženám tak imponoval.

user-avatar

Ivanhoe

28. 10. 2017 | 09:45

„Mladík nevzhledný, obličeje téměř nepěkného, zvláště když zarostla nepravidelnými chomáčky kaštanové brady. Pleť mdlá a bledá, se stopami po neštovicích. Postava nepatrná, hranatá, ačkoli pružná. Celý zjev oživovaly však měkké, něžné oči Štefánikovy, oči sálající ohněm, od kterého řasy jako by se byly chvěly v okamžiku rozčilení nebo hněvu."  Tak popisoval Štefánika v době jeho vysokoškolských studií v Praze český politik a spisovatel Jan Herben. Navzdory tělesnému hendikepu si však Štefánik uměl vydobýt pozornost mnoha žen, a to ne ledajakých.

Jednou z jeho milenek byla i významná francouzská novinářka a politička Louise Weissová. Štefánik se s ní seznámil v prosinci 1915 v salónu madam Claire Boas de Jouvenel – další ženy, jejíž přízeň si charismatický Čechoslovák získal. Ani se nemusel příliš namáhat, ženy mu padaly do klína samy. O 13 let mladší Weissová mu v dopise z roku 1917 vyznala lásku jako první. „Pokorně přicházím vás požádat, abych se stala vaší snoubenkou. – Závazně přijímám oběť vaší osoby, kterou jste vzal na sebe a pomůžu vám, aby byla ještě plnější. – Pro mě jedinou obětí je se vzdát vás. Krutou existencí je nebýt vaší ženou,“ napsala mu otevřeně.

Luise Weiss na demonstraci sufražetkek, Paříž 1935.

Krutým faktem ovšem bylo, že Štefánik se do chomoutu nehnal a zdaleka se nespokojil jen s jedinou ženou. Masarykova archivářka a knihovnice Anna Gašparíková vytýkala slovenskému politikovi jeho předstírání a flirtování s ženami. Sám Masaryk si jej pro to dobíral a zřejmě na jeho úspěchy u žen i žárlil, zvláště když se Štefánik zasnoubil s italskou markýzou Guilianou Benzoni, která byla o dvacet let mladší než on.

Markýza Guliiana Benzoni

 

Na italské frontě měl také velký vojenský úspěch – a uměl ho dobře prodat, dramaticky seskupit momenty. Tam také rychlá kariéra ve společnosti vedla k zasnoubení s markýzou Benzoniovou,“ vzpomínal na svého souputníka první československý prezident. „Míval přede mnou trochu strach pro své hochštaplerství, a bál se, že mu řeknu, co ty, dráteníku, chceš s markýzou.“

Ke svatbě, která se měla konat v červnu 1919 v Římě, však nakonec stejně nedošlo. O měsíc dřív totiž přelétavý Štefánik zahynul při letecké hvárii. Italská šlechtična se však už nikdy neprovdala a do smrti mu tak zůstala věrná.

„Když zemřel, padesát žen v Itálii a Francii za něj drželo smutek,“ poznamenal český badatel a novinář Stanislav Motl. To rozhodně není malé číslo.

Ida Kossaczk

O tom, čím Štefánik ženám tak učaroval, můžeme vyčíst z dopisů a vzpomínek některých jeho milenek. V tomto směru nám nejvíce informací zanechala již zmíněná novinářka Weissová, která opěvovala Štefánikův vnitřní oheň, vášnivou oddanost nadosobní věci, vysoko přesahující jeho tělesnost. Podle ní ženami pohrdal, ale zároveň k nim uměl být vřelý.

Byl samotářem, ale ve společnosti se uměl bavit a vždy dokázal vyniknout a zaujmout. Žádná z žen si jím nemohla být nikdy jistá, a to je možná jeden z důvodů, proč byl tak žádoucí. Přesto jedna dívka, o niž se Štefánik jako mladík také ucházel, jej rázně odmítla. Byla to patnáctiletá dcera básníka Jaroslava Vrchlického Eva. Když jí přinesl kytičku konvalinek, mrskla s ní zlostně do kouta. Byl to však první a také poslední Štefánikův neúspěch u žen.  

Eva Vrchlická mladší (vpravo) v roce 1928

 

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Ivanhoe

28. 10. 2017 | 09:45

Zavří­t reklamu