válkaČeskoslovenskoobjevy

Létající lívanec bylo fakt divné letadlo, ale kupodivu fungovalo

+ 2 fotky+ 3 fotky

Experimentální stroj Vought V-173 měl přezdívku Létající lívanec. Při pohledu na jeho tvar je celkem jasné, proč. Ovšem letadlo přes svůj podivný tvar skutečně létalo.

Tomáš Chalupa 5. listopadu 2021

Stroj vyvinul konstruktér Charles H. Zimmerman, který na něm pracoval v rámci zakázky na vývoj nového palubního stíhače. Stroj měl jen jedno křídlo, vypadal trochu jako létající talíř, nebo – jako lívanec. Dva pístové motory byly zakomponovány do okrajů křídla. Bylo vyvinuto několik dřevěných prototypů, než se přistoupilo ke stavbě celokovového stroje.

Ten poprvé vzlétl 23. listopadu 1942 a za kniplem tehdy seděl zkušební pilot Boone Guyton. Maximální rychlost byla 222km/h, naopak pádová rychlost byla jen 74km/h, což byly velmi solidní parametry.

První let však odhalil problémy s rychlostní skříní, která při letu vibrovala. Nad Connecticutem pak proběhlo během následujících let ještě dalších 190 cvičných letů, díky čemuž mnoho obyvatel hlásilo pozorování UFO. Pilotování letounu si vyzkoušel i slavný aviatik Charles Lindbergh. Letadlo se ukázalo jako poměrně spolehlivé a dobře ovladatelné. Byla tak potvrzena funkčnost koncepce samokřídla, která ovšem nebyla nikdy plně využita. Letadlo tak skončilo v muzeu v Silver Hill v Marylandu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu