válkaČeskoslovenskoobjevy

Létající auto Curtiss-Wright 2500 byl futuristický stroj, lidé ho ale nechtěli

Létající auto Curtiss-Wright 2500 byl futuristický stroj, lidé ho ale nechtěli
Zdroj: vintage-everyday.com
+ 11 fotek+ 12 fotek

V roce 1960 si armádní transportní oddělení objednalo u letecké společnosti Crutiss-Wright dva neobvyklé stroje – automobily Curtiss-Wright 2500 Air Car. Jak název napovídá, šlo spíše o vznášedla než běžné automobily.

Tomáš Chalupa 18. června 2020

Letecký výrobce Curtiss-Wright vyvinul své auto původně jako komerční dopravní prostředek pro čtyři osoby. Měla to být náhrada za běžné rodinné auto, jaké vlastnily miliony amerických rodin. Curtiss- Wright chtěl posunout úroveň cestování na novou úroveň. Stroj byl vybaven dvěma rotory poháněnými motory Lycoming o výkonu 185 koňských sil. Jeden byl vepředu a druhý vzadu. Maximální rychlost byla asi 60 kilometrů za hodinu.

Vůz se nikdy nezačal komerčně vyrábět. Měl příliš mnoho nedostatků a lidé prostě tento typ vozu neakceptovali. Důvodem bylo například to, že mohl jezdit, či přesněji vznášet se, jen nad rovným povrchem. Na různých terénních nerovnostech hrozila kolize a havárie. Nikdo se také nechtěl ploužit tak nízkou rychlostí. Stroj byl pomalý, drahý a přes své nesporné technické kvality vlastně nikoho nezajímal.

Jediným reálným zájemcem se ukázala být americká armáda, která si objednala dva stroje na testování. To trvalo necelý rok a výsledek byl jasný – ani do boje se vozidlo nehodí. Oba vozy se naštěstí dochovaly až do dnešních dnů. Jeden se nachází v muzeu armádních vozidel ve Fort Eustis, kde si jej mohou lidé prohlédnout. O druhém se dlouho nic nevědělo, až v roce 2015 se objevil na e-bayi, kde ho nabízel majitel z New Jersey k prodeji. Ze snímků u inzerátu bylo patrné, že vůz je v mizerném stavu a je to prakticky už jen vrak. Nový majitel se nenašel, takže tam tento létající krasavec zřejmě chátrá dodnes.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu