válkaČeskoslovenskoobjevy

Letadlu uletěl za letu kus střechy, na místech pasažérů byste rozhodně nechtěli být

Letadlu uletěl za letu kus střechy, na místech pasažérů byste rozhodně nechtěli být
Zdroj: Wikimedia Commons

Měl to být další rutinní let mezi havajskými ostrovy. Stroj 737 startoval 28. dubna 1988 z Hila a směřoval k Honolulu. Pak se stalo něco, co z poklidného letu udělalo peklo ve vzduchu.

Tomáš Chalupa 27. května 2021

Ve výšce 24 tisíc stop se znenadání odlomila velká část střešní a boční části trupu. Trup jako takový stále držel pohromadě, ale mezi volným prostorem a vnitřkem letadla nebylo v celém jednom úseku o délce šesti metrů prakticky nic. Na palubě v tu chvíli bylo šest členů posádky a 89 cestujících.

Nápor vzduchu vyhodil z letadla letušku Clarabelle Lansingovou. Její tělo se nikdy nenašlo. Dalších osm lidí utrpělo zranění, ale jelikož byli všichni připoutáni, nikdo další nevypadl z letadla. Kapitán Schornstheimer začal ihned s letadlem klesat a mířil k nejbližšímu letišti na Maui Islandu.

O třináct minut později nouzově přistál na místním letišti. Celkem 65 pasažérů bylo zraněno, osm těžce, ale všichni vyjma letušky tento hrůzný let přežili. Problémem bylo, že letiště na Maui není zařízeno na takto velkou záchrannou operaci. Zraněné vozily do nemocnic místní dodávky a automobily, které se sháněly v okolí. Naštěstí se celou situaci podařilo rychle zvládnout.

Vyšetřování nehody určilo za příčinu havárie kombinaci koroze a únavy materiálu, ale také selhání údržby, která nebyla schopna riziko při kontrolách odhalit. Nehoda přinesla zásadní změny v pravidlech údržby a kontroly opotřebení letadel, aby k podobným případům už nedocházelo. Nakonec celý let vzhledem k okolnostem dopadl velmi dobře, ale pro cestující bylo oněch 13 minut mezi katastrofou a přistáním určitě nejdelších v jejich životech. Podle havárie byl natočen film Zázračné přistání a také jeden z dílů populárního dokumentárního seriálu Letecké katastrofy.

 

Související články

Další články

Zavří­t reklamu