Katastrofa letu TWA 800 nebyla doposud uspokojivě vysvětlena

Katastrofa letu TWA 800 nebyla doposud uspokojivě vysvětlena | zdroj: wikipedia.com


Let TWA 800 sestřelila neznámá raketa z Long Islandu

TÉMATA: letecké katastrofy | záhady

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 09. 2015 | 11:00

Kolem katastrofy letu TWA 800 doposud panuje hodně nejasností. Už oficiální zpráva nezněla příliš přesvědčivě a vyšetřovatelé přiznávali, že důvod havárie nezná. Zkrat a exploze neznámého původu to podle spisovatele Micaha Hankse nebyla. Podle něj šlo o raketu vypálenou z Long Islandu.

Nejprve si shrňme fakta. Boeing 747 společnosti Trans World Airlines odstartoval 17. července 1996 z letiště v New Yorku. Po deseti minutách letu zmizelo letadlo z radaru a spadlo do Atlantického oceánu. Poslední slova kapitána vteřinu před katastrofou zněla: „Viděl jsem nějakou explozi ve výšce 16000 stop.“ Havárii nepřežil nikdo z 230 lidí na palubě.

Vyšetřování k ničemu nevedlo. Bylo sice konstatováno, že výbuch pravděpodobně způsobila jiskra senzoru, ale chybělo vysvětlení kapitánova hlášení. Ten žádnou explozi na vlastním letadle neviděl, zato hlásil explozi mimo letadlo. Vyrojila se proto spousta spekulací, mluvilo se dokonce o zásahu meteoritem. Další spekulace hovořily o teroristickém útoku. Do této kategorie spadá i hypotéza Micaha Hankse. Ten tvrdí, že letadlo sestřelila raketa vypálená odněkud z Long Islandu.

Podle jeho bádání piloti nad oblastí hlásili nejméně ve třech dalších případech podivné rakety nebo světlice letící kolem jejich letadel. „Hlásili podivné svítící objekty letící po nebi kolem jejich letadel. Vypadaly jako rakety,“ říká Micah. Tyto rakety viděli i cestující na palubě. Piloti z Lufthansy, Pakistánských aerolinií nebo British Airways vypovídali o podivných raketách a uvedli je i do oficiálních poletových hlášení.

Kdo mohl vypálit rakety na tato letadla? Nejspíše teroristé. Podle lidí z FBI by popis odpovídal raketám země-vzduch odpalovaných z ramene. Tyto zbraně, oblíbené u Talibanců a dalších teroristických skupin, lze střílet do velmi velké výšky. Střelec mohl být na malém člunu v zálivu a měl dobrý výhled na vzlétající letadla. Několikrát možná minul, ale nakonec se mu podařilo zasáhnout let TWA 800. Jenže oficiální zpráva s teorií útoku vůbec nepočítá. Podle kritiků je to proto, že by představa teroristů střílejících na letadla v New Yorku vyvolala paniku u lidí a navíc by ukázala na naprostou neschopnost tajných služeb. Jestli má Micah a další konspirátoři pravdu, se však asi nikdy nedozvíme.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 09. 2015 | 11:00

Zavří­t reklamu