válkaČeskoslovenskoobjevy

Let kolem světa miliardáře Howarda Hughese odstartoval přesně před 70 lety

Howard Hughes prožil pohádkový život. Miliardář, letec, filmový producent, milovník žen, byl zkrátka vším, čím chtěl být. Byl o něm ostatně natočen i vynikající snímek Letec s Leonardem DiCapriem v hlavní roli. Hughes také dokázal obletět svět v tehdy rekordním čase. Letos si připomínáme 70. výročí tohoto historického letu.

Tomáš Chalupa 10. července 2018

Hughes odstartoval z letiště Bennett Field v New Yorku ke svému obletu zeměkoule v letadle Lockheed 14 Super Electra. Psal se 10. červenec roku 1938. Na palubě stroje byli kromě Hughese také Harry Connor jako kopilot, Thomas Thurlow v roli navigátora a Edward Lund jako palubní inženýr.

Hughesův Lodestar byl doslova napěchován tím nejlepším navigačním a komunikačním vybavením, které v té době bylo k dispozici. Hughes byl multimiliardář a nehodlal šetřit na ničem. Ve výbavě měl tak například naváděcí radiokompas, periskopický indikátor driftu, gyropilota, který pilotoval po většinu letu letadlo, a také výkonný radiový vysílač napojený na anténu přímo v areálu světové výstavy, která tou dobou probíhala v New Yorku.

Let trval celkem 3 dny a 18 hodin. Byl tak ustanoven nový rekord, kterým byl překonán let Wileye Posta z roku 1933, jenž obletěl svět v letounu Lockheed Vega, ale zabralo mu to bezmála čtyři dny. Hughes se tak stal držitelem nového světového rekordu. To byla však jen jedna z mnoha věcí, které se mu v životě podařily, mimo jiné také postavil největší letadlo na světě Hughes H-4 Hercules.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu