válkaČeskoslovenskoobjevy

Lesníci našli balón, před sedmdesáti lety nesl bombu na USA

Lesníci našli balón, před sedmdesáti lety nesl bombu na USA

Japonsko nikdy nedokázalo účinně napadnout území Spojených států amerických, když nepočítáme zákeřný útok na Pearl Harbour na Havaji. Na americký kontinent zaútočili pouze pomocí balonů nesoucích bomby. Teď se po sedmdesáti letech jeden z nich našel.

Redakce Extrastory.cz 21. října 2014

Japonsko v roce 1944 vědělo, že prohrálo válku a že na USA nikdy nezaútočí. Jenže Japonci se, věrni své fanatické povaze, vzdát nehodlali a území nepřítele chtěli napadnout stůj co stůj. A tak se někde ve vysokých štábech zrodil plán vyslat přes Pacifik tisíce vodíkem naplněných balonů, které vítr zanese nad USA. Balony zvané Fu-Go ponesou bomby a při dopadu zapálí lesy, domy a celá města.

Balon Fu-Go

Balon Fu-Go

Vize Japonců se ovšem nenaplnily. Přestože se jim podařilo vypustit okolo 10 000 balonů, které díky příznivým větrům putovaly pouhé tři dny, nad území USA se dostala sotva desetina. Cestou totiž popadala na nejrůznější místa od Aljašky po Kalifornii. Americké velení o bizarní balonové ofenzivě vědělo a případy, kdy balon s bombou dopadl na zem, podléhaly utajení, aby nedošlo k panice. FBI informovala jen lesníky, kteří během války zneškodnili na tři stovky balonů uvízlých na stromech.

Mapa ukazující místa dopadů balonů

Mapa ukazující místa dopadů balonů

V USA panovala obava, aby se Japonci nepokusili pomocí balonů dopravit do země biologické zbraně. Armáda dokonce sestavila speciální letku, která měla po balonech pátrat a sestřelovat je. Exisotvala také mobilní speciální jednotka hasičů zvaná Kouřoví skokani, kteří měli hasit případné požáry.

Nákres balonu Fu-Go

Nákres balonu Fu-Go

Balonová ofenziva měla na svědomí smrt pěti studentů a jejich učitelky. Ti jeden z balonů našli a ten jim vybuchl v rukou. Další balon spadl na dráty vysokého vedení v Cold Creeku a způsobil výpadek proudu. O jiných škodách se neví, buď žádné nebyly, nebo se je podařilo utajit. Sami Japonci až do konce války vůbec netušili, jak jejich balonová ofenziva dopadla.

Pomník mrtvým, které zabila balonová bomba

Pomník mrtvým, které zabila balonová bomba

Podle odborníků je krajně nepravděpodobné, že by na spadlé balony ještě dnes někdo narazil. Jenže přesně to se stalo. Dva lesníci našli 10. října v Monashee Mountains poblíž města Lumby v Britské Kolumbii napůl zahrabaný zbytek zařízení s bombou, které balon nesl. Přivolaní experti potvrdili, že jde o japonský balon z druhé světové války. Kdyby lesníci nebyli opatrní, mohly si japonské balonové bomby vybrat po sedmdesáti letech další krutou oběť.

Další články

Zavří­t reklamu