válkaČeskoslovenskoobjevy

Leonardo DiCaprio zaútočil v Davosu na energetické korporace. Jste chamtiví, vyčetl jim

+ 1 fotka+ 2 fotky

Kolem herce Leonarda DiCapria je v poslední době velký cvrkot, a to hlavně v souvislosti s jeho poslední rolí, kterou vytvořil v ponurém a drsném dramatu The Revenant (Zmrtvýchvstání). Všichni jsou teď zvědaví, zda za ni letos konečně získá vytouženého Oscara. Herec si však zaslouží nemenší pozornost i za boj, který vede na ochranu životního prostředí. Na nedávném Světovém ekonomickém fóru v Davosu za své enviromentální aktivity obdržel křišťálovou cenu. Když ji přebíral, pustil se pěkně zostra do energetických společností, které podle něj plundrují planetu.

blondie 23. ledna 2016

„My jednoduše nemůžeme dovolit chamtivým korporacím z uhelného, ropného a plynového průmyslu, aby určovaly budoucnost lidstva,“ hřímal DiCaprio z pódia. Slavný „vlk z Wall Streetu“ obvinil nadnárodní firmy, že upřednostňují své zisky nad životním prostředím. „Tyto subjekty, které mají finanční zájem uchovat stávající destruktivní systém, odmítají a dokonce ututlávají důkazy o měnícím se klimatu,“ prohlásil a dodal: „Co je moc, to je moc. Víte to lépe. Tento svět to ví líp. Historie položí vinu za tuto devastaci přímo k vašim nohám.“

Leonardo DiCaprio během projevu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

Leonardo DiCaprio během projevu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

Podle herce se planetu nepodaří zachránit, pokud fosilní paliva nezůstanou tam, kam patří – tedy v zemi. Vyzývá k rychlému přechodu na zelenou energii a bezemisním technologiím. Zdůraznil, že se tak ušetří 42 trilionů dolarů výdajů za energie a vytvoří 20 milionů nových pracovních míst. Připomněl, že podle studie výzkumníků ze Stanfordovy univerzity lze plně nahradit fosilní paliva a jiné znečišťující zdroje už do roku 2050. „Dnes disponujeme prostředky, které ukončí naši závislost na fosilních palivech,“ uvedl.

Leonardo DiCaprio přebírá křišťálovou cenu, která se udílí lidem, kteří se významně zasazují o to, aby se svět změnil k lepšímu.

Leonardo DiCaprio přebírá křišťálovou cenu, která se udílí lidem, kteří se významně zasazují o to, aby se svět změnil k lepšímu.

Herec však nezůstal jen u proklamací, ale veřejně se zavázal, že jeho nadace letos přispěje 15 miliony dolarů na podporu pěti enviromentálních projektů. Ty budou mít za cíl monitorovat komerční rybolov, chránit deštné pralesy v Indonésii, korálové útesy na Seychelách, podporovat domorodce v Ekvádoru a propagovat obnovitelné zdroje energie ve Spojených státech. Jak herec nezapomenul uvést, i přes zvýšenou pozornost, kterou klimatickým změnám dnes věnují média i politici, se pouze 3 procenta filantropů zaměřují na ochranu planety.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu