válkaČeskoslovenskoobjevy

Leonardo Da Vinci navrhl prvního humanoidního robota na světě

Leonardo Da Vinci navrhl prvního humanoidního robota na světě
Zdroj: WIkimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Leonardo Da Vinci byl geniální umělec a také vynálezce. Navrhl stroj, který pojmenoval Mechanický rytíř. Dnes bychom ho naší současnou terminologií označili za robota humanoidního typu.

Tomáš Chalupa 13. června 2021

Da Vinci se při své práci na nejrůznějších obrazech intenzivně věnoval studiu lidského těla. Anatomií se zabýval především kvůli své umělecké práci – malíři zkrátka museli znát proporce a fungování lidského těla, ale Da Vinci v tom šel mnohem dál než ostatní. Kolem roku 1495 nakreslil návrh stroje ve tvaru rytíře, který se pohyboval pomocí důmyslného mechanismu. Tento náčrtek nebo plánek byl znám už dlouhou dobu, ale v roce 1950 profesor Carlo Pedretim prohlásil, že jde zřejmě o nákres robota.

Thumbnail # Tajemství nedokončených děl: Leonardo da Vinci bojoval poslední roky života s paralýzou
Mohlo by Vás zajímat:

Tajemství nedokončených děl: Leonardo da Vinci bojoval poslední roky života s paralýzou

Robot byl podle jeho návrhu posléze skutečně vyroben a fungoval. Sestrojil jej zřejmě kdysi i sám Da Vinci, má se za to, že jej představil v Miláně na svatbě pořádané Ludovicem Sforzou. Bohužel původní stroj se nedochoval.

Robot dokázal dělat některé lidské pohyby. Dovedl si sednout, sevřít a zase roztáhnout pěst, otáčet hlavou na krku a rukou si zvednout hledí své přílby. Uvnitř jeho těla pod brněním se nacházel důmyslný systém kladek a táhel, které tyto pohyby umožňovaly. Skládal se ze dvou samostatných, na sobě nezávislých soustav, které mohly pracovat paralelně.

Thumbnail # Vědci rekonstruovali revoluční da Vinciho most. Přečkal by i zemětřesení
Mohlo by Vás zajímat:

Vědci rekonstruovali revoluční da Vinciho most. Přečkal by i zemětřesení

V roce 2002 specialista na konstrukci robotů Mark Elling Rosheim sestavil podle Da Vinciho plánu přesnou repliku Mechanického rytíře. Ten byl schopen chodit a také mávat. Základy této mechaniky byly inspirací pro NASA, která se rovněž zabývá konstrukcí humanoidních robotů pro cesty do vesmíru.

Další články

Zavří­t reklamu