válkaČeskoslovenskoobjevy

Leonardo da Vinci a Nikola Tesla odpočinku moc nedali. Praktikovali drsný polyfázový spánek

Leonardo da Vinci a Nikola Tesla odpočinku moc nedali. Praktikovali drsný polyfázový spánek
Zdroj: curiosity.com

Chtěli byste dosáhnout ve svém životě takových úspěchů, jako se to podařilo například vynálezci Nikolu Teslovi či renesančnímu umělci Leonardu da Vincimu? Poté zkuste následovat jejich spánkové zvyky. I když... vlastně to raději nedělejte.

Simona Knotkova 10. ledna 2019

Není žádným tajemstvím, že velké osobnosti historie se spánkem nebyly moc kamarádi. Brzké ranní vstávání, minimální doba na odpočinek či přerušovaný spánek – pro mnoho úspěšných jedinců spánek nebyl cenným prostředkem k nabrání duševních a fyzických sil, ale spíše nutným zlem, které je obíralo o čas, jenž mohli věnovat aktivní činnosti.

Vedle ranních ptáčat tu byli jedinci, kteří řízeně praktikovali takzvaný polyfázový spánek. Tento termín na počátku 20. století poprvé definoval psycholog J. S. Szymaski. Zatímco většina lidí běžně praktikuje monofázový spánek (jde spát jednou za den) či bifázový spánek (denně spí dvakrát, nejčastěji v noci a odpoledne), polyfázový spánek spočívá v sérii několika usnutí. Nejčastěji formou krátkých šlofíků.

Nejdrsnější verzí polyfázového spánku je cyklus Uberman. Člověk v jeho rámci si každé čtyři hodiny zdřímne na dvacet minut. Za šest takových šlofíků denně celkem získá dvě hodiny spánku. Přesně takový spánkový režim prý praktikoval renesanční génius Leonardo da Vinci. Odpočinek na lůžku si dokonce ještě krátil.

„Jedním z jeho tajemství, nebo se to tak aspoň tvrdí, byla unikátní spánková formule. Každé čtyři hodiny si šel na patnáct minut lehnout. Denně tak celkem naspal pouhou hodinu a půl. Díky tomu každý den získal šest produktivních hodin navíc. Za šedesát sedm let to bylo dvacet let navíc,“ popisuje v knize z roku 1992 Why We Nap lékař Claudio Stampi.

Jako by už minimální doba spánku nebyla šílená, obyčejného člověka by jistě vyčerpávalo neustále si hlídat, kdy jít spát a kdy zase vstávat. Podobný režim je pak asi naprosto nemyslitelný pro jedince, kterým trvá delší dobu, než usnou.

Cyklus Uberman vyznával také Nikola Tesla, který denně údajně nenaspal více jak dvě hodiny. Právě on byl ale příkladem, že okrádat se o hodiny odpočinku, a hazardovat tak se svým zdravím, se nemusí vyplatit. Otec budoucího vynálezce byl během jeho školních let několikrát profesory varován, že nedostatek spánku ho jednoho dne zabije. Sám Tesla se ve dvaceti pěti duševně zhroutil, za což mohl nejspíš právě minimální čas na odpočinek.

Nic se zkrátka nemá přehánět. A omezovat se o jednu z nejdůležítějších složek našeho života, pokud to není nutné, už vůbec ne.

Další články

Zavří­t reklamu