válkaČeskoslovenskoobjevy

Leonard Matlovich se z válečného hrdiny stal hrdinou LGBT komunity

Leonard Matlovich se z válečného hrdiny stal hrdinou LGBT komunity
Zdroj: vintag.es

Leonard Matlovich si náhrobek na svůj hrob vybral sám ještě za svého života. Na černou mramorovou desku si přál napsat jednoduchý nápis: A Gay Vietnam Veteran (homosexuální veterán z Vietnamu). Pod ním stojí ještě dovětek: Když jsem byl v armádě, dali mi medaile, že jsem zabil dva muže, a propustili mě, protože jsem jednoho miloval.

Tomáš Chalupa 20. listopadu 2019

Leonard Matlovich se na konci své kariéry po 12 letech služby mohl v tichosti vytratit z amerického vojenského letectva a žít si dál po svém. Místo toho napsal dopis svému veliteli, ve kterém se otevřeně přihlásil ke své homosexualitě. Roztočil tím kolotoč událostí, které trvaly pět let.

Stal se celebritou LGBT komunity, protože i v roce 1975 bylo pro drtivou většinu gayů či lesbiček naprosto nepředstavitelné, že by o své homosexualitě mohli otevřeně mluvit. Už sice existovalo hnutí za práva LGBT komunity, které začalo růst po silných policejních raziích konce 60. let, bylo ale zatím mladé a nemělo potřebnou popularitu ani sílu. Matlovich byl v tomto směru průkopníkem. Jeho veřejné přiznání jej dostalo na obálku magazínu Time s jednoduchým titulkem: Já jsem homosexuál.

Matlovich vyrůstal jako syn leteckého důstojníka na různých leteckých základnách a bylo celkem jasné, jakou cestou se bude jeho život ubírat. Bude z něj také voják. Od svých mladých let ale Matlovich věděl, že jeho sexuální orientace je jiná a armáda je to poslední místo, kde by se lidem s jinou sexuální orientací dařilo.

Přesto do armády vstoupil a krátce na to jako dobrovolník odletěl do Vietnamu. Odsloužil si tam tři celé turnusy, byl zraněn, když šlápl na minu, a dostal několik vysokých vyznamenání. Jeho služba byla příkladná stejně jako další v mírových letech na leteckých základnách. Matlovich byl zkrátka prototypem bílého patriotického amerického hrdiny.

Matlovich se snažil v sobě celou dobu, co byl v armádě, potlačit svou homosexualitu. Došlo tak u něj k jevu, který občas v takových situacích nastává. Začal se agresivně vymezovat proti homosexuálům a šikanoval je, kde jen mohl. Projevoval se také rasisticky vůči černochům. To se změnilo, když ve Vietnamu měla jeho četa černošského velitele.

Postupem času se jeho chování změnilo. Nahlížel jinak nejen na černochy, ale i na gaye. Přiznal si svou sexuální orientaci a začal navštěvovat gay bary, kde nacházel velké množství lidí z nejrůznějších sfér společnosti včetně vážených bankéřů a politiků. Přiznal se svým přátelům a prošel tzv. coming outem, ale před veliteli svou homosexualitu skrýval. To se změnilo až oním dopisem z roku 1975.

Armádní velitelé měli pro tento způsob jednání pramalé pochopení. Po nejrůznějších úředních a právních peripetií byl americký válečný hrdina vyhozen od letectva. Formálně byl propuštěn (general discharge), což bylo méně důstojné zakončení kariéry než propuštění s poctami (honorable discharge). Přitom Matlovich armádu miloval a nechtěl být propuštěn vůbec. Armáda ale o něj nestála ani ne tak kvůli tomu, že byl homosexuál, ale že se ke své homosexualitě otevřeně přihlásil. Armáda totiž tento problém zkrátka odsouvala na okraj. Bylo jasné, že v armádních složkách zřejmě bude plno homosexuálů, ale nesměli jste se nechat při ničem přistihnout ani se k ničemu otevřeně přiznat. Pak jste mohli zůstat. To Matlovich porušil.

Tristní byla i reakce jeho rodičů. Matka byla šokovaná a tvrdila, že ji Bůh trestá. Otec, jako vojenský důstojník, byl na tom psychicky zle. Brečel dvě hodiny poté, co si přečetl článek v novinách. Pak ale řekl: „Jestli to zvládl on, tak já taky.“

V civilu se Matlovichovi nakonec podařilo docílit onoho čestného propuštění armády s poctami, což v praxi znamenalo, že mu armáda vyplatila velmi pěkné peníze, které by jinak nedostal. Matlovich také kandidoval do municipality v San Francisu, ale prohrál, protože šéf jeho kampaně skrytě pracoval pro konkurenci. Matlovich zemřel 23. června roku 1988 na AIDS.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu